Alüminyum geri dönüşümünde sıvı metal kalitesini ölçme yöntemlerinin karşılaştırılması ve ikincil alüminyumda inklüzyon giderme
Quality measurement and comparison of liquid metal recycling methods in aluminum and remove inclusion in secondary aluminium
  1. Tez No: 432135
  2. Yazar: ÖZGE TAMER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA ÇİĞDEM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Metalurji Mühendisliği, Metallurgical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Metalurji ve Malzeme Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 120
Özet
Bu tez çalışmasında birincil ve ikincil A356 alüminyum alaşımı kullanılarak, kokil kalıba ve kum kalıba döküm yöntemi ile metal kalitesinin iyileştirilmesi doğrultusunda çalışmalar gerçekleştirilmiştir. Otomotiv sektörüne alüminyum jant ihraç eden Cevher Metal Sanayi ile ortak yürütülen bu çalışmada birincil A356 alüminyum alaşımı içerisine farklı oranlarda ikincil alüminyum talaşı katılarak elde edilen üründe gaz giderme ve eritkenleme yöntemleri kullanılarak en iyi döküm kalitesi hedeflenmiştir. Yapılan dökümlerde talaş oranı, eritken tipi ve miktarı, gaz giderme süresi ayrı parametreler olarak kabul edilmiştir. Laboratuvar dökümleri kapsamında optimum ön ısıtma sıcaklığı ve süresi, ergitme işleminde flaks uygulamasının optimum parametreleri ve proses maliyetleri incelenmiştir. Flaks uygulamasında optimum flaks karışım oranı ve bileşimi belirlenmiştir. Dökümlerden elde edilen bifilm numuneleri zımparalandıktan sonra taranıp bilgisayar programı yardımıyla bifilm indeksleri tespit edilmiştir. Çekme testi numunelerinin ise çekme dayanımları, akma dayanımları ve kopma uzamaları hesaplanmıştır. Bifilm indeksi ile mekanik özellikler arasındaki ilişki ortaya konulmuştur. Sonuç olarak iyi metal kalitesi elde edilebilmesi için ikincil alüminyumun eklenen metalin gaz giderme ve eritkenleme gibi yöntemlerle temizlenme zorunluğunu olduğu anlaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, processes are carried out in accordance with increasing the melt quality by using primary and secondary A356 aluminum alloy with casting methods of sand mold and permanent mold. The best casting quality was aimed by using degassing and fluxing methods with addition of different ratios of secondary aluminum chips into primary A356 aluminum alloy. The studies were carried out with accompanying of Cevher Metal Industry- a firm that exports aluminum rims to the automotive sector- In the castings, chip ratios, flux type and quantity, and time of degassing were approved as seperate parameters. In the cover of laboratory castings, optimum preheating temperature and time, the implementation of flux in the melting process optimum parameters and cost of processes were examined. Optimum flux mixture ratio and composition was determined. After grinding the bifilm specimens, obtained from castings were scanned and their bifim indexes were determined by the means of computer program. Tensile strength, yield strength and strain failure of tensile specimens were calculated. The relation between bifilm indexes and mechanical properties were presented. As a result, in order to obtain a good metal quality, cleaning processes such as degassing and fluxing methods must be applied onto the secondary aluminum.