Türkiye'de arazi ve arsa düzenlemelerinin iptal nedenleri
The reasons for cancellation of land readjustment in Turkey
  1. Tez No: 432150
  2. Yazar: HAFİZE PAMUK
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜLYA DEMİR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 138
Özet
Çağdaş ve yaşanabilir mekanları sağlamanın temel araçlarından biri olan arazi ve arsa düzenleme çalışmaları (AAD) günümüzde yapılan teknik ve hukuksal hatalar nedeniyle ciddi bir sorun oluşturma noktasına gelmiştir. Kadastral parsellerin, imar planlarına ve tüzeye uygun olarak imar parsellerine dönüştürülmesine ve kamusal alanların kamu eline geçmesine olanak sağlayan AAD, çoğu kez teknik ya da hukuksal hatalar nedeniyle dava konusu olmakta ve birçoğunda AAD iptalleri ile karşılaşılmaktadır. Tescil edilmiş bir arazi ve arsa düzenlemesinin iptali, çoğu zaman çözümsüzlük ya da uygulanabilirliği olmayan durumlara sebep olmaktadır. Bu nedenle arazi ve arsa düzenlemelerinin herhangi bir iptale sebep olacak davaya konu olmadan teknik ve hukuki açıdan doğru bir şekilde uygulanması önemlidir. Açık bir şekilde kanun ve yönetmelikle çelişen, aykırı olan ya da teknik olarak hatalı yapılan AAD, iptale konu olmaktadır. Ayrıca kanun ve yönetmeliklerde belirtilmeyen hususlar ile farklı ve değişen şartlara göre mevcut kanun ve yönetmelikte bir tanımı bulunamayan ve yoruma açık olan durumlara idarelerin yaklaşımları ve uygulama yöntemleri de mahkemelerce yerinde görülmeyerek iptallere sebep olmaktadır. Bu durum, uygulayıcıları kararlarında zorlarken, geri dönüşümde çözümsüzlüklerle de baş başa bırakmaktadır. AAD, mevcut imar tüzesi çerçevesinde uygulana gelmekte olup, farklı durumlarda Danıştay kararları ile de kendisine bir yön belirlemektedir. Danıştay dairelerinin verdiği kararlar, mevzuatta açıkça belirtilmeyen hususlarda emsal ya da içtihat olarak değerlendirilmektedir. Bu nedenle emsal Danıştay kararları AAD'nin muhatapları açısından önemlidir. AAD, idari bir işlem olup kanundan aldığı güçle tek taraflı olarak yapılmaktadır. Yasal dayanağı yürürlükte bulunan 3194 sayılı İmar Kanunudur. Bu çalışmada, ülkemizdeki AAD'lerin iptal nedenleri, Danıştay kararları ele alınarak değerlendirilmiştir. Değerlendirme, 1987-2014 yılları arasında alınan 314 adet Danıştay kararının incelenmesi ve iptallerin çoğunlukla hangi nedenlerle yapıldığının tespiti şeklindedir. Ayrıca, elde edilen sonuçların İstanbul ili Arnavutköy ilçesinde yapılan AAD işlemlerinin idari yargıya konu olma durumu ve iptal nedenleri ile karşılaştırılması yapılarak uyuşumlu olup olmadığı tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
One of the basic goals of land supply and land arrangement works for contemporary and livable places, land readjustment (LR) has come to the point of creating a serious problem due to technical and legal mistakes made today. Land readjustment allows cadastral parcels to be converted in zoning plans and accordance with regulations, to be converted in parcels and also allows the public lands to pass into public hands. LR often because of technical or legal mistakes, are faced with being litigated in many cases. Deleting registered land and land regulation often leads to deadlock or non-applicability condition. Therefore land readjustment is important to implement the technical and legal aspects of the case will be subject to strong and legitimate manner without any reason cancel. Clearly contrary to laws and regulations, improper land readjustment as the subject or technical violation may be cancelled. Additionally, undetermined cases in laws and regulations cause cancellation due to the fact that unable to find a different definition in the existing laws and regulations according to changing conditions and the approach of the state administration that is open to interpretation and application of methods not seen in over courts. In this case, the decision forcing the practitioners, land readjustment and recycling of cancellation also leaves alone the deadlock. The Land readjustment is being implemented under the current zoning of regulations and in other ways with the State Council's decision sets a direction in different situations. The decision of the State Council apartments in matters not expressly mentioned in the legislation are considered as a precedent or case law. Therefore, the Council's decision is an important precedent in terms of the LR's interlocutors. Land regulation is an administrative procedure to power it gets from the law are made unilaterally. The applicable legal basis is Zoning law No: 3194. In this study, reasons for cancellation of the LR in our country, the case in the Administrative Court and the Supreme Administrative Court was evaluated on hand. Evaluation, examination of the Supreme Administrative Court 314 received between the years 1987 to 2014 and determined that the cancellation is made mostly in the form of what reasons. In addition, the Supreme Administrative Court decisions compared with court cancellation of made LR at Istanbul, Arnavutkoy district, was determined harmony between results.