Valsartanın farklı matrikslerde tayinine yönelik analitik yöntem geliştirilmesi ve kararlılık çalışması
Development an analytical method for the determination of valsartan in different matrices and its stability study
  1. Tez No: 432151
  2. Yazar: HAKAN SERBEST
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SEYFULLAH KEYF, DOÇ. DR. SEZGİN BAKIRDERE
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya Mühendisliği, Chemical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Anjiotensin antagonistleri hipertansiyon tedavisinde yıllardır önemli bir rol oynamaktadır. Anjiotensin II Tip I reseptör antagonistleri sınıfına ait olan valsartan etkili, yüksek seçiciliğe sahip, oral yoldan aktif bir hipertansiyon ilacıdır. Valsartan, anjiotensin II tip I reseptörlerini bloke ederek kan basıncını düşürür, bu sayede kan damarlarını genişletir ve kan akış hızını normal hale getirir. Valsartan ağız yoluyla alındıktan sonra hızlı bir şekilde emilir. Ağız yolu uygulamasından sonra 2-4 saat süre arasında pik plazma konsantrasyonuna ulaşır ve bu konsantrasyon 6-9 saat yarı ömür süresinden sonra azalmaya başlar. Safra eliminasyonu valsartan için esas prosestir. Valsartanın %70'inden fazlası safra salgısı ile elimine edilir. Böbrek atılımı genelde doz alımından 2 gün sonra tamamlanır. Diğer yandan dışkı ile atılım 4-7 gün arasında devam eder. Bu tez çalışmasında ticari ilaçlarda ve atık çamur örneklerinde bulunan valsartanın tayin edilmesi için HPLC-UV sisteminde analitik bir metot geliştirilmiştir. Farklı çevresel depolama koşullarının valsartan stabilitesine olan etkisi 85 günlük bir periyot için incelenmiş ve sonrasında bozulmanın olmadığı gözlenmiştir. Aynı zamanda birçok ilacın aktif bileşeni olarak valsartan için oral uygulama sonrasındaki valsartan stabilitesi yapay mide koşullarında araştırılmıştır. Elde edilen sonuçlar valsartan yapısının 3.5 saat boyunca korunduğunu göstermiştir. Çalışmanın kalibrasyon grafiği geniş bir konsantrasyon aralığı boyunca ve 0.9999 korelasyon katsayısı ile doğrusaldır. Geliştirilen yöntemin gözlenebilme sınırı (LOD) ve tayin sınırı (LOQ) değerleri sırasıyla 0.014 mg L-1 ve 0.046 mg L-1 olarak bulunmuştur. Atık çamurdan valsartanın geri kazanım yüzdesi ise % 99.8 olarak tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
Angiotensin antagonists have been playing a major role in hypertension management for many years. Valsartan which belongs to the angiotensin II type I receptor antagonists class is an effective, highly selective and orally active hypertensive drug. This chemical reduces blood pressure by blocking the angiotensin II type I receptor, thereby widening the blood vessels and restoring a normal blood flow rate. Valsartan is absorbed shortly after oral administration. It reaches its peak plasma concentration between 2-4 hours after oral application and this concentration declines after 6-9 hours as its half-life. Biliary elimination is a primary process for valsartan. More than 70% of valsartan is eliminated by biliary. Renal excretion is generally completed after two days of administering the drug. On the other hand, fecal elimination continues in the range of 4-7 days. In this thesis, an analytical method was developed for the determination of valsartan in commercial drug and sewage sludge samples by HPLC-UV. The effect of different environmental storage conditions on the stability of valsartan was examined for a period of 85 days, after which no degradation was observed. The post oral administration stability of the valsartan was also investigated by simulating gastric conditions for valsartan as active ingredient of many drugs. Results obtained showed that the structure of valsartan was conserved over 3.5 hour period. The calibration plot of the study was linear over a wide concentration range with a correlation coefficient of 0.9999. The limit of detection (LOD) and limit of quantitation (LOQ) of the method developed were found to be 0.014 mg L-1 and 0.046 mg L-1, respectively. The percentage recovery of valsartan from sewage sludge was found to be 99.8%.