Güncel mimarlık ortamında kabuk-bağlam ilişkisinin sorgulanması
Questioning architectural envelope-context relationship in contemporary architecture
- Tez No: 432157
- Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 175
Özet
Her bina iç ve dış arasındaki bir arakesit olan 'mimari kabuk' ile tanımlanır. Güncel mimari ortamda değişen 'bağlam' anlayışı, kabuğun anlamsal – tanımsal olarak ifadesini değiştirmiştir. Mimari gündemin sürekli değişimi ve dönüşümüyle bu yaklaşımlar; sembol, değer, dil, söylem açılarından çok boyutlu olarak tartışmaya açılmaktadır. Yeni bir anlamsal ifade aracı olarak mimari kabuk ve kabuğu oluşturan elemanların kavramsal olarak nasıl okunduğunun ortaya konması, mimari kabuğun yeni anlam ve kapsamının güncel mimarlık söylemleri içindeki yerini gösterecektir. Bu çalışmanın amacı; 'Mimari Kabuk' un binayı tanımlayan, iç ve dış arasındaki dinamizmi ve gerilimi temsil eden, anlamsal, teknolojik ve estetik kaygısı olan, önemli bir parçası olduğunu ortaya koymak; 'Bağlam'ın yeni tanım ve anlamları üzerinden güncel mimarlıkta 'bağlamın kavramsal hale gelmesi' ve 'kavramların bağlam haline dönüşmesi' gibi birbiriyle bağlantılı durumların ilişkiselliğini göstermektir. Çalışmada, güncel mimaride kabuk-bağlam ilişkisinde değişen anlamlar, söylem analizi ile irdelenmiştir. Mimarlık ortamında, güncel tartışmaların odağındaki mimarların, medya ve literatürdeki söylemleri üzerinden yapılan analizle kavram ve kodlar çeşitliliği ortaya konarak, kabuk-bağlam ilişkisi üzerine yeni bir bakış açısı kazandırılmış, tasarımlar için bilgi üretimine olanak sağlayacak bir veri tabanı hazırlanmıştır.
Özet (Çeviri)
Every building is defined by an 'architectural envelope which is an interface between interior and exterior. The changing understanding of 'context' in contemporary architectural environment has changed the definition and semantic signification of envelope. With continuous change and transformation of architectural agenda, these approaches were opened to multi-dimensional discussion in terms of symbol, value, language and expression. The analysis of how to read conceptually the architectural envelope and its constituent elements as a new means of definitional expression will reveal the place of the new meaning, definition and scope of architectural envelope in contemporary understanding of architecture. The purpose of this study is to emphasize that the architectural envelope is a very important part of the building which defines the building, determines its identity, represents the dynamism and tension between interior and exterior, and has also semantic, technological and esthetical concerns. It also aims to point out that the interrelated situations such as 're-defining and re-explaining the context', 'context becomes the concept' and 'concepts become the context' may occur in this scope of the new architecture. In this study, changing meanings of Architectural Envelope - Context, in the current architectural environment relations, are examined by the discourse analysis. In the environment of architecture, with this analysis that has been made on the discourses of architects in media and literature, a new perspective has been presented on the envelope - context relation, by explaining conceptual openings and diversity of codes as grounded theory techniques to produce the information, and an infrastructure, to promote new information in the new design, has been conceptualized.