Güç transformatörlerinde gürültü seviyesinin analizi
Analysis of the noise level in the power transformers
  1. Tez No: 432161
  2. Yazar: ERDİ DOĞAN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. BEDRİ KEKEZOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Tesisleri Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 180
Özet
Güç transformatörleri, enerji sistemlerinde istenilen gerilim seviyesinin elde edilmesi işlevini yerine getirerek optimum güç transferine olanak sağlarlar. Bu açıdan enerji sistemlerinin vazgeçilmezi durumunda olan transformatörlerin kullanım oranı giderek artmaktadır. Transformatörler doğası gereği belirli faktörlere bağlı olarak gürültü oluşturabilmektedir. Bu durum özellikle kentsel alanlarda insan sağlığını etkileyecek boyutlara ulaşmaktadır. Bu nedenle transformatörlerdeki gürültü sebeplerinin araştırılması ve önleyici faaliyetlerin ortaya konulması bir sorumluluk halini almıştır. Gerçekleştirilen bu çalışmada güç transformatörlerinde gürültüye yol açan etkenler detayları ile açıklanmıştır. Gürültü seviyeleri ile ilgili standartlar ortaya konulmuş ve transformatörlerde gerçekleştirilen gürültü testleri standartlar ışığında irdelenmiştir. Ayrıca 3 farklı güç transformatörüne ait gürültü ölçümleri sunulmuş ve yorumlanmıştır. Tez çalışması sonucunda konu ile ilgili çözüm önerileri sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Power transformers enable optimum power transfer by making intended voltage level obtained in energy systems. In this respect, transformers' usage rate which is irreplaceable for energy systems is gradually increasing. Transformers intrinsically can make noise depending upon some factors. This case affects human health especially in urban areas. For this reason, it has become a responsibility to search noise reasons and take preventive activities. In this study, noise factors in power transformers are explained in details. Noise level standards are determined and noise tests on transformers are scrutinized in consideration of the standards. Besides, noise measurements of three different power transformers are presented and construed. As a result of the thesis study, solution offers about the topic are presented.