İnternet tabanlı hassas nokta konum belirleme (PPP) yazılımlarının irdelenmesi ve belirsizlik analizi
The research of precise point positioning (PPP) software using web based and uncertainty analysis
  1. Tez No: 432162
  2. Yazar: EREN GÜRSOY ÖZDEMİR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. VAHAP ENGİN GÜLAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 115
Özet
GPS (Global Positioning System) sisteminin yeni yaklaşım ve tekniklerle gün geçtikçe gelişmesi ile hassas konum belirleme, farklı çözüm yöntemleri kullanılarak birçok disiplin için yaygın olarak kullanılır hale gelmiştir. Yüksek doğruluk gerektiren jeodezik ve ölçme amacı taşıyan birçok uygulamada nokta bileşenlerinin hassas bir şekilde tespiti, gerek mutlak konum belirleme gerekse relatif yöntem ile yapılan çalışmalarda büyük bir önem arz etmektedir. Son zamanlarda klasik değerlendirme yöntemlerine bir seçenek olarak internet tabanlı değerlendirme servisleri gelişmiştir. Kullanıcının herhangi bir GNSS değerlendirme yazılımı kullanma zorunluluğunu ortadan kaldıran ve toplanan verinin internet aracılığıyla gönderilip, otomatik olarak değerlendirildiği, hassas uydu yörünge ve saat düzeltmeleri bilgileri kullanılarak, mutlak anlamda yüksek konum doğruluğu sağlayan bir yöntem olarak geliştirilmiştir. Bu çalışmada sürekli yayın yapan istasyon ham verilerinin, çeşitli internet tabanlı veri değerleme yazılımları ile otomatik değerlendirilmesi, analizi, farklı zamanlarda alınan verilerin belli epoklara ayrılarak incelenmesi, sonuç datalar'ın diğer programlarla karşılaştırılması, sistemin kullanabilirliği irdelenmiş ve değerlendirme sonuçları ele alınmıştır. Sonuç olarak, Yıldız Teknik Üniversitesi Bilimsel Araştırma Projeleri Koordinatörlüğü tarafından desteklenen 2012-05-03-KAP01 nolu proje kapsamında kurulmuş, Davutpaşa Kampüsü, Harita Mühendisliği Bölümü çatısında tesis edilmiş olan YILDIZ Sabit GNSS (Global Navigation Satellite Systems) istasyonundan (YLDZ) faydalanılmıştır. 05.07.2015, 05.08.2015 ve 05.09.2015 tarihlerinde toplanan 24 saatlik ham veriler, 1 saat, 2 saat, 3 saat, 6 saat, 12 saatlik alt veri setlerine ayrılmıştır. Bu şekilde 5 ayrı saat dilimine ayrılan veriler, internet tabanlı GNSS veri değerlendirme servislerinden olan CSRS-PPP, AUSPOS, OPUS, APPS, GAPS, MAGİC-GNSS kullanılarak değerlendirilmiştir. Verilerin yüklenmesiyle başlayan değerlendirme süreci, oldukça hızlı bir şekilde tamamlanıp, hassas nokta koordinatları, referans istasyonları ve analiz sonuçlarını değerlendirme servisinde e-posta ile gönderir, bazı GNSS veri değerlendirme servislerinde ise program içinde göstermektedir. Bu değerler ile YLDZ sabit GNSS noktasının gerçek koordinatları karşılaştırılmıştır. Bu çalışmadan yola çıkarak, PPP(Precise Point Positioning) tekniğini kullanan servislerin GNSS konum ölçme çalışmalarında doğruluk beklentilerini karşıladığı söylenebilir.
Özet (Çeviri)
The Precise Point Positioning with the development of GPS systems's new approaches and techniques using different solution methods has been become common used for many disciplines day by day. It has been important for many applications which are absolute and relative positioning of purpose, obtaining precise point position components through high precision post-processing techniques. İn these days, web based GPS processing service has developed as an alternative for classical processing services. It has been developed as a method which has high point precise accuracy, thanks to internet based processing services that uploading and processing datas using precise ephemeris informations and the clock correction, users save up to need using GNSS processing softwares. In this study, The raw datas of continuous broadcasting station has been processed automatically using many web-based GNSS processing services and has been analyzed at different time periods and has been compared with all programs.The usability of system has been seen about processing datas. Consequently, YILDIZ GNSS point (YLDZ) which is supported by Yildiz Technical University Scientific Research Projects Coordination Office, established under 2012-05-03-KAP01 numbered project and is at Davutpaşa Campus, Geomatics Engineering Department of the roof of the facility, has been used. These point's 24 hours raw datas have been received on July 5th 2015, August 5th 2015 and September 5th 2015, Then have been divided into 12, 6, 3, 2, 1 hours GNSS sessions. This five GNSS sessions different datas have been processed by internet based GNSS processing services which are CSRS-PPP, AUSPOS, OPUS, APPS, GAPS, MAGİC-GNSS. Processing has been started with uploading raw datas and processed very quickly them with the data of reference stations and send with e-mail the results and analyses to the user back precise point position components or show on the screen to some GNSS processing services. The datas of conclusion from this systems are compared with already fixed coordinates of YLDZ station. According to this study, using the technique of Precise Point Positioning says that this systems can provide that required the accuracy of expectations.