Mimarlıkta biçim ve strüktür ilişkisinin tasarıma yansımaları: Güncel betonarme yaklaşımlar üzerine bir inceleme
Form and structure in architecture: A study on recent approaches to reinforced concrete
  1. Tez No: 432189
  2. Yazar: MERVE MERAL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÇİĞDEM POLATOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mimarlık, Architecture
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Mimari Tasarım Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 153
Özet
Strüktür sistemine odaklanan yeni biçim arayışları ve betonun görünümü ile ilgili çalışmalar yirminci yüzyılın başlangıcından bugüne devam etmektedir. Bu arayış betonun; yapı ile ilgili çeşitli ihtiyaçların, strüktürden bağımsız görevlerin betonarme taşıyıcı sistem ile bütünleştiği, bilgisayar teknolojisine dayalı tasarım, analiz ve inşa sürecinin yönlendirmesi ile gelişen çözümlerin üretimine uygun hale getirilmesiyle günümüzde de dikkat çekmektedir. İşlev, bağlam, mimari temsil araçları gibi biçimin oluşumunda etkili diğer faktörlerin şekillendirdiği yenilikçi tasarımları gerçekleştirmek için betonarme strüktürler statik ve görsel açıdan oldukça yeterlidir. Ulaşılan statik olanaklar daha fazla yükseklik, ince kesitler ve geniş açıklıkları mümkün kılmaktadır. Çok farklı geometrilerde inşa edilebilmesi, akışkan, yekpare yapısı, sınırsız doku ve renk seçeneği gibi karakteristik özellikleri sayesinde betonarme strüktürler yapıya biçim kazandıran faktörler arasında ön plana çıkmaktadır.
Özet (Çeviri)
The search for new forms that focuses on the structure and the studies on the appearance of concrete continues since the beginning of the twentieth century. Here in the twenty-first century, this practice toward concrete is present in the computer technology based design, analysis and construction approaches that integrates various building requirements with structure. Reinforced concrete is quite sufficient to achieve this innovative design ideas shaped by other factors such as function, context and architectural representation. Advances in static capabilities have resulted in the availability of greater height, thinner sections and larger span. In addition to its technical advance, thanks to its characteristics of visual appearance lay in unlimited potential for surface and geometric shape, liquid, monolithic concrete has also prominent role of building form.