İstanbul çökellerinde yapılan iksalı derin kazıların incelenmesi
Examination of deep-shored excavations in Istanbul deposits
- Tez No: 432204
- Danışmanlar: PROF. DR. MEHMET MUHİT BERİLGEN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Geoteknik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 154
Özet
Günümüzde İstanbul gibi nüfusun çok yoğun olduğu bölgelerde ekonomik nedenler, nüfus artışı, kırsaldan kente göç gibi nedenlerle yapılaşmanın fazlalaşmasından dolayı yüksek yapılara ve bu yapıların inşa edileceği arazilerin maksimum kullanılmasına ihtiyaç artmıştır. Bu ihtiyaç dolaysıyla derin kazıların yapılması kaçınılmaz olmuştur. Derin kazıların duraylılığının sağlanması ve kazı dolayısı ile ortamda oluşan deformasyonların çevrede bulunan yapılar üzerindeki olumsuz etkisini önlemek için destekleme sistemleri geliştirilmiştir. Bu destekleme sistemlerinin tasarımında kullanılan geoteknik parametrelerin sahadaki davranışı hesapla modelleyebilecek şekilde seçilmesi son derece önemlidir. İstanbul şehri dünyanın en yoğun nüfusuna sahip şehirlerinden biri olarak çok sayıda yüksek katlı yapı ve bunların derin temel kazısına sahip olması bakımından geoteknik mühendisliği açısından önemli dersler çıkarılabilecek problemlere sahiptir. Bu tez çalışmasında İstanbul'un tarihi yarımada ve çevresini oluşturan jeolojik formasyonların geoteknik özellikleri incelenerek derin kazılar için bu parametrelerin tasarıma etkisinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç için İstanbul'un tarihi yarımada ve çevresinde çeşitli kurum ve araştırmacılar tarafından farklı amaçlar için yapılan geoteknik araştırmalarla belirlenen malzeme parametreleri değerlendirilmiş ve bu değerlendirmelere dayanarak seçilen malzeme parametreleri ile seçilen bir destekli kazı için sayısal analizler gerçekleştirilmiştir. Tez kapsamında gerçekleştirilen sayısal analizlerde geotenik mühendisliğinde yaygın olarak kullanılan Plaxis 2015 yazılımı kullanılmıştır. Yapılan parametrik analizlerle İstanbul ve çevresinin jeolojisini oluşturan Bakırköy ve Güngören formasyonları için ayrışma derecesi, drenaj durumu ve malzeme bünye modelinin sonuçlara etkisi incelenmiş ve elde edilen bulgular grafikler ile karşılaştırmalı olarak sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
Today, Construction is increasing especially such as Istanbul which is crowded and cosmopolite place because of economic growth and rural to urban migration. The using maksimum area of lands which will be built structures has become mandadtory. Therefore, It has become necessary to do deep-excavation. Support systems has been devoloped for providing the stability of deep excavation and to avoid deformations adverse effects on surrounding buildings caused by excavations. It is extremely important to choose the field behavior of geotechnical parameters which is used design of supporting system by analyses. The city of Istanbul is one of the cities with the largest population in the World. Therefore, It has major geotechnical engineering problems due to having many high-rise buildings and deep foundation excavation. The geotechnical properties of Istanbul's historical peninsula and surrounding geology were examined for deep excavations and its effects on the design was intended to examine in this thesis study. For this purpose, The geotechnical parameters determined by geotechnical investigations which is obtained by researchers, institutions and establishment of Istanbul's historical peninsula and surrounding were evaluated. Numerical analyzes were carried out for a selected deep excavation supported by the selected material parameters based on these assessment. Numerical analyzes in this thesis study were performed with Plaxis 2015 software widely used in geotechnical engineering. The weathering degree, drainage condition and material structure model's effects on the results for Bakırkoy and Gungoren formations which is forming geology of Istanbul and surrounding were examined. The obtained results were presented as comparative graphs.