Jeodezik ağlarda farklı matematiksel modellerin dengeleme sonuçlarına etkilerinin araştırılması
Investigating the effects of using different mathematical models to the adjustment results in geodetic networks
  1. Tez No: 432216
  2. Yazar: NİHAL TEKİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. UĞUR DOĞAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Jeodezi ve Fotogrametri, Geodesy and Photogrammetry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yıldız Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Harita Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Geomatik Mühendisliği Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 136
Özet
Bu çalışmada, bir jeodezik ağda farklı matematiksel modellerin kullanılmasının dengeleme sonuçlarına olan etkilerinin araştırılması amaçlanmıştır. Bu amaç doğrultusunda, 13 noktalı bir jeodezik ağda gerçekleştirilen doğrultu ve kenar ölçüleri kullanılmıştır. Bu ağda kenar-doğrultu, doğrultu ve kenar ölçüleri ayrı ölçü grupları olarak serbest ve dayalı dengeleme yöntemleri ile değerlendirilmiştir. Değerlendirme sonucunda ağa ilişkin tüm ölçü gruplarının fazla ölçü payları (redündans), ölçülerde var olduğu kanıtlanabilen hata sınır değerleri (iç güvenilirlik), ortaya çıkarılamayan kaba hataların bilinmeyenlere etkisi (dış güvenilirlik) ve nokta konum hataları ile hata ve güven elipsleri hesaplanarak ağın güvenilirliği ortaya konulmuştur. Ayrıca, bu çalışma ile jeodezik ağlarda datum sayısına bağlı belirlenebilecek en küçük deformasyon büyüklüklerinin belirlenmesi için duyarlılık analizi yapılmıştır. Datum tanımına katkı sağlayan noktalara en uzak olan noktada yakalanabilecek en küçük deformasyon en büyük olarak berlirlenmiş ve datum noktalarının sayıları arttıkça yakalanabilecek en küçük deformasyon büyüklüğünün de azaldığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The purpose of the study is to investigate the effects of using different mathematical models to the adjustment results in geodetic networks. For this purpose, measurements of direction and distance were used in a geodetic network which includes 13 points. In this network, measurements of distance-direction, direction and distance were evaluated with free and based on adjustment methods as a separate measure groups. As a result of evaluation the reliability of the network is exposed by computing redundancy numbers, the minimum detectable outliers (internal reliability), the influence of the undetectable outliers on the coordinate unknowns (external reliability), position errors and error and the confidence ellipses for all measures on the network. Furthermore, in this study sensitivity analysis was performed in order to detect the minimum detectable displacement magnitudes which depend on number of datum constraints. Our experiments on this network indicate that the furthest point to the reference points, which contribute to the datum definition, yields the largest magnitude of minimum detectable displacement. Furthermore, the displacement magnitude reduces when the number of reference points are increased in geodetic monitoring networks.