Yüksek hızlı, esnek, 6 eksen CNC işleme merkezi geliştirilmesi
Design of high speed, flexible, 6 axis CNC machining center
  1. Tez No: 432250
  2. Yazar: MUHAMMET ÖZSOY
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ALİ ORAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 112
Özet
Günümüzde ülkemizin havacılık, savunma, otomotiv ve kalıpçılık sanayi hızla gelişmekte, daha karmaşık geometrili, daha büyük ebatlı, daha ağır tonajlı parçaların talaşlı üretimine yönelik ihtiyaç da her geçen gün artmaktadır. Bu artış ile birlikte havacılık, otomotiv ve kalıpçılık sektöründe karmaşık geometrilerin talaşlı imalatında çok eksenli tezgahlar kullanılmaktadır. Bu çalışmada kalıpçılık sektöründe kullanılacak olan 6 eksen yüksek hızlı, esnek CNC işleme merkezi tasarımı yapılmıştır. X, Y, Z ve Z1 doğrusal hareket, A ve B eksenleri dönme eksenleri olarak öngörülmüştür. Tasarımda döner tabla kullanılmış olup tabla boyutları 1800 X 1800 mm'dir. 1500 X 1500 X 1000 mm boyutlarında düşük alaşımlı çelik malzeme talaşlı imalatı yapılacak şekilde eksen hareket uzunlukları ve dönme eksenleri tasarlanmıştır. Ayrıca titreşim, statik ve termal analizler yapılmış olup analizlerde sonlu elemanlar yöntemi ile tasarım doğrulaması yapılarak imalata hazır bir tasarım oluşturulmuştur.
Özet (Çeviri)
Industry of aviation, defense, automotive and die mold have recently devoloped rapidly. Machining demand of more complex geometry, larger size and heavier workpiece have increased day by day. With ever increasing demand, multiaxes machine tools are utilized at aviation, automotive and die mold industry. This project introduces 6 axis, high speed, flexible CNC machining center which will be use at die mold industry. It features X, Y, Z and Z1 axises as linear axis, A and B axises as rotating axis. The Project introduces rotating table with dimension 1800 X 1800 mm. In order to machine low alloy steel workpiece that has dimension with 1500 X 1500 X 1000 mm rotating axis and feed drive system have been considered. Additionally, modal, static and thermal analysis have been conducted within finite element methods. 6 axis CNC machining center is ready for manufacturing process.