Türkiye'de çağdaş mimarlık eğitiminde mimarlık tarihi disiplininin yeri
The role of history of architecture discipline in contemporary architectural education in Turkey
- Tez No: 432305
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. HALİL SENCER ERKMAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Mimarlık, Architecture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Erciyes Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Mimarlık Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 136
Özet
Çağdaş mimarlık ortamı, çağdaş tasarım süreçlerinin getirdiği gelişmeler doğrultusunda çok yönlü değişimlere sahne olmaktadır. Bu ortamı yönlendiren mimarlık düşüncesinin üretildiği ve şekillendirildiği mimarlık eğitimi ise bu değişimin merkezinde yer almaktadır. Kültür tarihi ve onun en etkili yansımasını oluşturan sanat tarihi bilgi alanlarından izler taşıyan mimarlık tarihinin mimarlık eğitimindeki rolü, mimarlık kültürünün taşıyıcısı olması bakımından önemlidir. Dolayısıyla mimarlık eğitiminin içinde barındırdığı her unsura temas eden bu alanın, günümüz çağdaş mimarlık eğitimindeki yerinin ve mimarlık öğrencileri için taşıdığı anlamın ağırlığının sorgulanması önem taşımaktadır. Bu çalışma ile Türkiye'de verilen mimarlık eğitiminde mimarlık tarihi bilgisine verilen yer ele alınmıştır. Bu amaçla yurtdışı ve Türkiye çağdaş mimarlık eğitim programları, bu programları oluşturan etkenler ve mimarlık tarihi bilgisinin aktarımının yapıldığı dersler irdelenmiştir. Çalışma, İstanbul Teknik Üniversitesi, Mimar Sinan Güzel Sanatlar Üniversitesi ve Ortadoğu Teknik Üniversitesi mimarlık bölümlerinin oluşturduğu eğitim kurumu örnekleri üzerinden hareketle, nitel ve nicel veri bütünlüğünde yürütülmüştür.
Özet (Çeviri)
Contemporary architecture is the scene of multi-directional transformation towards developments brought by contemporary design process. The architectural education thorough which contemporary architecture and its elements are cultivated, produced and structured is situated in the center of this transformation. The role of history of architecture, affected by the knowledge of history of culture and art, in architectural education is important in terms of being the bearer of architectural culture. Consequently, this spread of knowledge is in contact with all the elements that architectural education contains and it is important to question its place and emphasis in contemporary architectural education and its meaning for the students of architecture. This thesis, carried out for this purpose, aims to understand the importance of history of architecture in architectural education in Turkey. For this reason in architectural education programs in Turkey and abroad, factors that constitute these programs and courses in which history of architecture knowledge being transferred are discussed. The study was conducted in qualitative and quantitative data integrity based on the examples of three of architecture educational institutions such as Istanbul Technical University, Mimar Sinan Fine Arts University and Middle East Technical University.