Just in time philosophy and the preparation of an implementation plan for a procurement system in a Turkish automotive company x
Tam zamanında üretim felsefesi ve tedarik sisteminin Türk otomotiv firmasına uygulama planı
  1. Tez No: 43245
  2. Yazar: MUSTAFA SÜTLAŞ
  3. Danışmanlar: Y.DOÇ.DR. CEMAL AKYEL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İşletme, Business Administration
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Orta Doğu Teknik Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 110
Özet
ÖZET TAM ZAMANINDA ÜRETİM FELSEFESİ VE TEDARİK SİSTEMİNİN TÜRK OTOMOTİV FİRMASINA UYGULAMA PLANI SÜTLAŞ, Mustafa Yüksek Lisans Tezi, İşletme Anabilim Dali Tez yöneticisi : Assist.Prof.Dr. Cemal Akyel Şubat 1995, 110 sayfa Tam Zamaninda Üretim (TZU) metodu ülkemizde oldukça yeni bir üretim planlama ve kontrol yöntemidir. Günümüzün hızla ilerleyen ve rekabet içindeki endüstriyel atmosferi TZU sistemlerinin verimliliğini arttırmadaki rolünü ön plana çıkarmıştır. Otomotiv endüstrisi TZU uygulamaları için oldukça uygun ve her türlü ilerlemeye yatkın bir sanayi koludur. Bu tez TZU sisteminin tedarik modülünün oldukça büyük bir araba üretim firmasına uygulanmasını kapsamaktadır. Bu çerçevede sıfırdan yeni bir tedarik sisteminin kurulması için gereken uygulama planı hazırlanmış ve sistemin can daman olan kanban sayılarının hesaplanması konusunda bir yan sanayi firması için pilot uygulama yapılmıştır. Anahtar kelimeler : TZU, TZU uygulama planı, pilot uygulama. Bilim Dalı Sayısal Kodu : 215.02.01 iv
Özet (Çeviri)
ABSTRACT JUST IN TIME PHILOSOPHY AND THE PREPARATION OF AN IMPLEMENTATION PLAN FOR A PROCUREMENT SYSTEM IN A TURKISH AUTOMOTIVE COMPANY X SÜTLAŞ, Mustafa M.S in Business Administration Supervisor : Assist.Prof.Dr. Cemal Akyel February 1995, 110 pages Just in Time system is a modern production planning and control method that is relatively new in our country. In today's competitive and continuously improving industrial scene JIT systems play an important role in increasing productivity.Automotive industry is a field that is highly suitable for JIT applications and can easily set a good example for further improvements. This work aims at covering an implementation plan for a procurement system of an automobile manufacturing company.In this aspect to establish a totally new procurement system, the required implementation plan has been prepared and a pilot implementation has been performed for the kanban quantity calculation which is the most important part of the implementation. Key words : JIT, JIT implementation, pilot implementation Science Code : 215.02.01 III