TEOG sınavı matematik sorularının Matematik Öğretim Programı'na uygunluğunun ve TEOG sistemi'nin hedeflerine ulaşma düzeyinin belirlenmesi
Alignment of TEOG mathematics questions to the Mathematics Curriculum and the level of attainment the goals of TEOG system
  1. Tez No: 432664
  2. Yazar: ESRA BAĞCI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA BIKMAZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Eğitim Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Eğitim Programları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Eğitimde Program Geliştirme Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 170
Özet
Bu araştırmanın amacı, Türkiye'de 2013 - 2014 eğitim öğretim yılında uygulanmaya başlanan TEOG Sınavlarında öğrencilere yöneltilen matematik sorularının 8. sınıf Matematik Öğretim Programı'na uygunluğunu belirlemek ve bu sınavın hedeflerine ulaşma düzeyini öğretmen ve öğrencilerin görüşlerine dayalı olarak ortaya koymaktır. Araştırmada, betimsel tarama modeli kullanılmıştır ve üç farklı çalışma grubundan veri toplanmıştır. İlk çalışma grubu doküman analizi için belirlenmiştir. Dokuman analizi kapsamında 2013 – 2014 eğitim öğretim yılında öğrencilere yöneltilen TEOG matematik soruları ile aynı yıl uygulamada olan 8. sınıf Matematik Öğretim Programı incelenmiştir. Diğer iki çalışma grubunun oluşturulmasında amaçlı örnekleme yöntemlerinden aşırı ya da aykırı durum örneklemesi yöntemi kullanılmıştır. İkinci çalışma grubu Ankara iline bağlı üç büyük ilçede (Çankaya, Yenimahalle ve Mamak) bulunan resmi ortaokullarda görev yapan 8. sınıf Matematik öğretmenlerinden, üçüncü çalışma grubu ise bu ilçelerde bulunan resmi liselerde öğrenim gören 9. sınıf öğrencilerinden oluşturulmuştur. Araştırma kapsamında belirtilen ilçelerdeki farklı okullarda görev yapan 14 matematik öğretmeni ve bu ilçelerde bulunan farklı resmi liselerde 9. sınıfa devam eden 98 öğrencinin görüşüne başvurulmuştur. Veri toplamak amacıyla araştırmacı tarafından geliştirilen Öğretmen ve Öğrenci Görüşme Formları uygulanmıştır. Elde edilen veriler içerik analizi tekniği ile analiz edilmiştir. Araştırmanın ilk aşamasında TEOG Sınavlarında öğrencilere yöneltilen Matematik dersi sorularının MEB 8. Sınıf Matematik Dersi Öğretim Programı'na uygunluğunu belirlemek amacıyla doküman analizi yapılmıştır. Analiz sonucunda sınavda yer alan soruların 8. sınıf matematik kazanımlarına uygun olduğu, ancak sınav kapsamına alınan tüm 8. sınıf matematik kazanımlarının TEOG Sınavlarında ölçülemediği tespit edilmiştir. Öte yandan, öğrenci ve öğretmenlerden alınan görüşler doğrultusunda MEB'in, TEOG Sınav Sistemi ile ulaşmak istediği hedeflerden okul dışı eğitim kurumlarına ihtiyacı azaltmak ve öğrencilerin okula devamsızlığını en aza indirme hedeflerine yeterince ulaşamadığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study was to determine the alignment of mathematics questions at TEOG Exam, which is stated to be applied since 2013-2014 academic years in Turkey, to 8th grade Mathematics Curriculum and to reveal the level of attainment to the goals of this exam according to teachers' and students' opinions. In this survey, descriptive survey model used and the data was gathered from three different study groups. First group was formed for document analysis and in this context TEOG mathematics question, which were applied in 2013 – 2014 academic years, and 8th grade Mathematics Curriculum were examined. In the formation of other study groups, the method of extreme cases exemplification which is one of the purposeful sampling methods was used. Second study group was formed from 8th grade mathematics teachers who have been working in public secondary schools in towns of Ankara; Çankaya, Yenimahalle and Mamak. Final study group was formed from 9th grade students who have been studying in public high schools in the same towns. This study includes 8th grade 14 math teachers and 9th grade 98 students. Teacher and Student Interview Forms developed by the researcher were used for data collection. The data obtained from teachers and students were analyzed according to the content analysis method. In the first part of this study, the document analysis was carried out about mathematics questions which were asked to the students in TEOG Exam, to determine whether these questions were appropriate to the 8th grade Mathematics Curriculum objectives or not. According to results, math questions were appropriate to the objectives of 8th grade mathematics course, but it was concluded that not all of the objectives of 8th grade mathematics course were evaluated in TEOG Exam. On the other hand, in the direction of the views of teachers and students, it could be deduced that Ministry of National Education could not reach the goals“to reduce the need for non-school institutions”and“to reduce absenteeism”which were aimed by TEOG System.