Osmanlı modernleşme sürecinde Etfal Gazetesi
İn Ottoman moderni̇zati̇on process Etfal Newspaper
  1. Tez No: 432695
  2. Yazar: İSMAİL HAKKI ÜZÜM
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. IŞIL IŞIK BOSTANCI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Tarih, History
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mustafa Kemal Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarih Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 113
Özet
Osmanlı Devleti, sanayi devrimini gerçekleştiren Avrupalı devletler karşısında gün geçtikçe gerilemeye başlamış ve bu gerilemenin durdurulabilmesi için önce askerî alanda sonra da eğitim alanında birtakım düzenlemeler yapma gereği duymuştur. 18. yüzyılın son çeyreğinde başlayan ve batılılaşma ya da modernleşme diye adlandırılan bu süreç, çok yönlü sosyal değişimlerin de ilk adımı olmuştur. Kültürel, teknik ve eğitim alanlarında kendini gösteren bu değişim sürecinde basın, etkili bir araç olarak kullanılmıştır. Batının her alanda tanıtımına ağırlık veren basın sayesinde batıdaki modern gelişmelere ve sosyal değişmelere açık bir toplum meydana gelmeye başlamıştır. Tanzimat dönemindeki yenileşme ve değişim ile birlikte dönemin aydınları, değişimi sürdürecek olan kişilerin çocuklar olduğunu düşünerek, eğitimlerine katkıda bulunmak amacıyla bir dizi çalışmalar yürütmüşlerdir. Çocuk gazeteciliği ya da dergiciliği bu çalışmalar arasında yer almaktadır. II. Abdülhamit dönemi çocuk gazetelerinden biri olan Etfal Gazetesi de 1886 yılında Doktor Memduh tarafından yayım hayatına girmiştir. Haftada bir, genellikle Perşembe günleri çıkarılan Etfal Gazetesi'nin 23 sayısı bulunmaktadır. Her bir sayı, 8 sayfadan oluşmuştur. Etfal Gazetesi'nin; edebiyat, bilmeceler, hikayeler, fenni bilgiler, tabiat, coğrafi bilgiler, sağlık, hayvanlar, bitkiler ve sanat başlıklı yazılarında değer anlayışı, vatan sevgisi, yardımseverlik, vicdan, insan, hayvan ve bitki sevgisi, fen ve teknoloji, dünya ve evreni tanıma, geçmişi kavramave ilerleme gibi konulara yer verilmiştir. ANAHTAR KELİMELER Modernleşme, Süreli Çocuk Yayınları, Eğitim, Çocuk, Etfal Gazetesi
Özet (Çeviri)
The Ottoman Empire has started to decline day by day against European Government which performs ındustrıal revolutıon and need to make some adjustments first in the military field then in the field of education in order to stop this decline. This process starting in the last quarter of the 18th century and called Westernization or modernization was the first step in the multi-faceted social change.The media in this process of change which manifests itself in the fields of cultural, technical and education, has been used as an effective tool.A society which is open to modern development and social change in western began to occur thanks to the media with its emphasis on the promotion of all areas of the West. The intellectuals of the period with Tanzimat period of reform and change have conducted a series of studies in order to contribute to their education by thinking that the it is children who will continue the change Children journalism or journalism located in these studies. The Etfal newspaper one of the children's newspaper of 2nd Abdulhamit term was publication began life in 1886 by Dr. Mamdouh.The Etfal newspaper which has issued on Thursday once a week has 23 number. Each number is composed of 8 pages.The literature, riddles, stories, scientfic information, the nature, geographic information, health, animals, plants and art that are titled in the articles of Etfal newspaper the issues such as value approach, love of country, benevolence, conscience, human, love of animal and plant, science and technology, recognize the World and the universe, gripping historyand process are given. KEY WORDS Modernization, Periodical Child Publications, Education, Children, Etfal Newspaper