Bafranın farklı lokasyonlarında nail tütün hattı performanslarının belirlenmesi
Detarmination of nail tobacco line performance i̇n different locations of bafra
- Tez No: 432738
- Danışmanlar: PROF. DR. NECDET ÇAMAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ondokuz Mayıs Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 70
Özet
Araştırma ülke tütüncülüğünde önemli yeri bulunan Bafra ilçesine bağlı 20 farklı köyde, 2015 yılında yürütülmüştür. Çalışma yapılan köyler; Kozağzı, Göltepe, Lengerli, Evrenuşağı, İlyaslı, İkizpınar, Eldavut, Esençay, Çatak, Terzili, Çataltepe, Çalköy, Kamberli, Ortadurak, Müstecep, Gökçesu, Keresteci, Kuzalan, Hacıoğlu ve Paşaşeyh köyleridir. Çalışmada, tescilli çeşitlerin varlığına rağmen üretimde daha fazla yer bulan fakat özellikleri tam olarak bilinmeyen Nail hattı kullanılmıştır. Araştırma bu hattın bazı morfolojik, teknolojik ve kimyasal özelliklerini belirlemek amacıyla yapılmıştır. Denemeler 58-303 m arasında rakımlara sahip köylerde tesadüf parselleri deneme desenine göre 3 tekerrürlü olarak yürütülmüştür. Farklı rakım ve ekolojik özelliklere sahip arazilerde tüm özelliklerde değişimler olduğu belirlenmiştir. Genel ortalamalar dikkate alındığında Nail tütününde bitki boyu 112.30 cm, yaprak sayısı 25.74 adet/bitki, yaprak eni 8.83 cm, yaprak boyu 17.15 cm, gövde çapı 8.64 mm, verim 105.62 kg/da, randıman %70.21, nikotin oranı %1.51 ve indirgen şeker oranı %8 olarak belirlenmiştir. Bitki boyu, yaprak sayısı, verim ve nikotin oranı arasında güçlü ve pozitif, bu özelliklerle randıman ve indirgen şeker oranı ilişkisinin negatif yönde etkileşim olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
This study was carried out in 20 location of Bafra, which has a key position in tobacco production in the country, in 2015. The names of villages in the study are Kozağzı, Göltepe, Lengerli, Evrenuşağı, İlyaslı, İkizpınar, Eldavut, Esençay, Çatak, Terzili, Çataltepe, Çalköy, Kamberli, Ortadurak, Müstecep, Gökçesu, Keresteci, Kuzalan, Hacıoğlu ve Paşaşeyh. Even though there were registered varieties, Nail was used because its characteristics have not been thoroughly researched. The study was done to define some of the morphological, technological and chemical properties of this line. It was carried out in villages at an altitude of 58-303m where a Randomized Split Design was used with 3 replications. Changes in the altitude and ecological conditions resulted in variations in all observed characteristics.. On average; in Nail tobacco, results are as follows: plant height is 112.30 cm, number of leaves is 25.74 piece/plant, leaf width is 8.83 cm, leaf height is 17.15 cm, diameter of the body is 8.64 mm, efficiency is 105.62 kg/da, output is %70,21, nicotine ratio is %1,51 and reducing sugar ratio is %8. It was found that among the characteristics of plant height, number of leaves, efficiency aend nicotine ratio there is a strong and positive relationship but between tobacco quality and reducing sugar ratio there is a negative relationship.