Alternatif yakıt kullanılarak üretilen çimentodan mamul betonarme su yapılarında eser element özütleme karakteristiklerinin incelenmesi
Research on trace elements leaching characteristics of concrete water tanks which constructed with alternative fuel used cement in its production process
  1. Tez No: 432786
  2. Yazar: METE EMRE ERGÜÇLÜ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ARZU ÇİÇEK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Çimento; hammaddesi doğal kayaçlar olan, üretimi enerji yoğun olarak tanımlanan hidrolik bağlayıcı yapı malzemesidir. Çimento yarı mamulü olan klinker; kalker, kil, demir cevheri, marn gibi doğal hammaddelerin yüksek sıcaklıklarda pişirilmesi ile üretilmektedir. Klinker üretiminde kömür, petrol koku, doğal gaz vb. fosil yakıtlar kullanılmaktadır. Sektörde gerekli yasal izinleri alan fabrikalar tarafından evlerden ve endüstriden kaynaklanan atıkların bir bölümü, artan enerji maliyetleri, enerjide dışa bağımlılığın azaltılması ve atıkların çevreye olan zararının minimize edilmesi amacı ile alternatif yakıt olarak kullanılabilmektedir. Özellikle son yıllarda gelişen teknoloji ve ilgili konuda yapılan yatırımlar ile, yakıt ısıl gücünün önemli bölümünü alternatif yakıtlardan sağlayan çimento fabrikalarının sayısı artmıştır. Çimento Endüstrisi atık yönetiminde ülke ekonomisine önemli faydalar sağlamaktadır. Dünyada örnekleri uzun yıllardır süre gelen alternatif yakıt kullanım operasyonları, teknolojinin getirdiği imkânlar ile yüksek ikame oranlarına ulaşılmıştır. Avrupa'da, yüksek ikame oranlarının son ürün olan betona etkisinin incelenmesi amacı ile birçok çalışma yapılmış, özellikle özütleme (leaching) karakteristiklerinin belirlenmesi için laboratuvar ölçekli metodolojiler geliştirilmiştir. Bu çalışma kapsamında, özütleme (leaching) konusunda yapılmış çalışmaları ve yöntemleri referans alarak, Amerikan Çevre Koruma Ajansı tarafından yayınlanan EPA Yöntem 1315 bu çalışma kapsamında kullanılmış;“alternatif yakıt kullanılarak üretilen çimentodan mamul betonarme su yapılarında eser element özütleme karakteristikleri”incelenmiştir. Elde edilen veriler, yerel ve uluslararası İçme ve Kullanma Suyu Standartları ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
Cement is a hydraulic binder which produced with natural resources and its sector defined energy intensive industry. Clinker, semi-finished product of cement, produces in high temperature with firing of raw materials as limestone, clay, iron ore and marl. Fossil fuels; coal, petroleum coke, natural gas, conventionally use in clinker production. Likewise, reasons which are increasing of energy costs, decreasing of dependence of foreign sources and minimizing of environmental hazards of wastes, a part of domestic and industrial waste can be used by cement industry as secondary fuels. Recent years in Turkey, number of cement plants that are using alternative fuels, increased with technological improvements and regarding investments. Cement industry contributed economic benefits for waste management policy of country. In the World, most of cement plants reached high substitution rates for secondary fuel usage. Especially in European countries, various studies are made for researches which are related with effects of high substitution rates on concrete. And many laboratory scale methodologies are improved for detecting leaching characteristics of cement. EPA Method 1315 was published by American Environmental Protection Agency (EPA) for determination of leaching characteristics of cement mortar. In this study, method used for trace elements leaching characteristics of concrete water tanks which constructed with alternative fuel used cement. Investigated data by analysis of trace elements are compared local and international drinking water standards.