Fonksiyonel aşamalı B4C-TiB2-Al seramik-metal kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu
Production and characterization of functionally graded B4C-TiB2-Al ceramic-metal composites
  1. Tez No: 432787
  2. Yazar: BETÜL KAYTAZ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. GÜRSOY ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Mühendislik Bilimleri, Engineering Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Anadolu Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Malzeme Bilimi ve Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu tez çalışmasında, B4C-TiB2-Al fonksiyonel aşamalı seramik metal kompozit malzemelerin üretimi ve karakterizasyonu üzerine çalışılmıştır. Çalışmanın başlangıç aşamasında, ağırlıkça %0-%30 arasında seçilmiş TiB2 katkılarıyla hazırlanan B4C-TiB2 kompozisyonları SPS (spark plazma sinterlemesi) yöntemi kullanılarak kısmi sinterlenmiştir. 1700oC sıcaklıkta 5 dakika süreyle kısmi sinterlenen gözenekli B4C-TiB2 ön yapılarının yoğunlukları Arşimed prensibiyle belirlenmiştir. Yoğunluk ölçümleri ve TiB2 katkıları göz önünde bulundurularak fonksiyonel aşamalı malzeme (FAM) tasarımı yapılmıştır. Tasarlanan FAM lar SPS yöntemiyle aynı şartlarda kısmi sinterlenmiş ve gözenekli FAM ön yapılarına 1200oC sıcaklıkta 10 dakika süreyle Al-12Si alaşımı basınçsız sızdırma yöntemi kullanılarak sızdırılmıştır. Elde edilen fonksiyonel aşamalı kompozit malzemelerin SEM-EDX, XRD yöntemiyle içyapı incelemeleri ve faz analizleri yapılmış, aynı zamanda sertlikleri ve yoğunlukları ölçülmüştür. Yapılan çalışmalar sonucunda; TiB2 katkısının B4C'nin sinterlenmesine ve B4C-TiB2-Al kompozit malzemesinin sertliğine olumlu yönde etki yaptığı gözlemlenmiştir. Üretilen kompozit malzemelerin gözenekliliğin %1 in altında olduğu belirlenmiştir. Yapılan FAM tasarımlarında hedeflendiği gibi ön ve arka yüzey arasında aşamalı olarak sertlik geçişleri sağlanmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, production and characterization of functionally graded B4C-TiB2-Al ceramic-metal composites were investigated. At the begining of the study, prepared B4C-TiB2 compositions by using TiB2 additive (%(0 – 30) by weight), were partially sintered at 1700oC/5min by spark plasma sintering method. Densities of B4C-TiB2 preforms are determined by Archimed's principle. TiB2 additives and densities of preforms were taken into consideration and functionally graded materials are designed. Designed FGMs were partially sintered under same conditions and Al-12Si alloys were infiltrated to porous FGM pre-forms at 1200oC/10min by pressureless infiltration method. Bulk density and open porosity of the composites were measured by Archiemede's method. Chemical composition were characterized by XRD, and microstructure were investigated by using SEM-EDX. Hardness were measured by mechanical test. As a result of the study, it was determined that TiB2 additive has a positive effect on sintering of B4C and hardness of B4C-TiB2-Al composite materials. Porosity of the produced FGM composite materials were measured as under %1. In FGMs, hardness changes gradually from one surface to other as being aimed.