Balıkesir kent ormanı ve BAUN Çağış yerleşkesindeki Heteroptera (hemiptera) faunasının kışlak tuzaklarla belirlenmesi üzerinde araştırmalar
Investigation on determination of Heteroptera (hemiptera) fauna of Balıkesir urban forest and BAUN Çağış campus area by hibernation traps
  1. Tez No: 432808
  2. Yazar: GÖKHAN DURSUN
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. SAKİN VURAL VARLI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu çalışmada, Balıkesir Merkezde yer alan Balıkesir Kent Ormanı ve BAUN Çağış Yerleşkesinde genellikle iğne yapraklı ağaçlarda bulunan Heteroptera alttakımına ait türlerin ortaya çıkarılması hedeflenmiştir. Bu amaçla ergin bireyler 13 örnekleme istasyonundan kışlak tuzaklar kullanılarak toplanmıştır. Arazi çalışması ikiyıl sürmüştür. Kışlak tuzaklar ilk sene Eylül 2010'da kurulmuş, Şubat 2011'de toplanmış; ikinci sene Eylül 2011'de kurulmuş, Şubat 2012'de toplanmıştır. Her örnekleme noktasında seçilen 5 ağacın gövdesi kenevir çuvallarla sarılarak iple bağlanmış, böylece böceklerin saklanmaları için uygun kışlak tuzaklar hazırlanmıştır. Toplanan materyaller, Balıkesir Üniversitesi, Fen-Edebiyat Fakültesi, Biyoloji Bölümü, Zooloji Laboratuvarında korunmaktadır. Çalışma sonucunda Heteroptera alttakımına bağlı, 10 familyaya ait 40 tür tespit edilmiştir. Apoplymus pectoralis, Elasmucha grisea, Emblethis verbasci, Eremocoris fenestratus, Leptoglossus occidentalis, Maccevethus errans, Melanocoryphus tristrami, Metacanthus annulosus, Metapterus linearis, Orsillus maculatus, Peritrechus nubilus, Pezocoris apicimacula, Plinthisus hungaricus, Plinthisus (Plinthisus) mehadiensis, Raglius confusus ve Xanthochilus saturnius olmak üzere toplam 16 tür de Balıkesir İli lokal faunası için ilk kayıt özelliği taşıdığı belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, we aimed to determine the species belonging to suborder Heteroptera which is generally found on the conifers in the Balıkesir Urban Forest and BAUN Çağış Campus area, which are located in Balıkesir city center. For that purpose, the adult samples were collected from 13 sampling stations in the study areas by using hibernation traps. Field studies lasted two years. The hibernation traps were set up in the fields in September 2010 and were collected in February 2011 for the first year, and they were set up in September 2011 and collected in February 2012 for the second year. Five tree trunks at every sampling zone were covered with hemp sacks and roped; therefore, convenient hibernation traps were prepared for the hiding of the insects. The materials are being preserved at the University of Balıkesir, Faculty of Arts and Sciences, Zoology Laboratory, Turkey. At the end of the study, 40 species belonging to ten families of Heteroptera were determined. Also, 16 species which are Apoplymus pectoralis, Elasmucha grisea, Emblethis verbasci, Eremocoris fenestratus, Leptoglossus occidentalis, Maccevethus errans, Melanocoryphus tristrami, Metacanthus annulosus, Metapterus linearis, Orsillus maculatus, Peritrechus nubilus, Pezocoris apicimacula, Plinthisus hungaricus, Plinthisus (Plinthisus) mehadiensis, Raglius confusus and Xanthochilus saturnius were first recorded for the local fauna of Balıkesir province.