Schiff bazı ve disiyanamid içeren metal komplekslerinin sentezi ve karakterizasyonu
Synthesis of metal complexes which contains Schiff base and dicyanamide
  1. Tez No: 432807
  2. Yazar: İSMAİL ÇOKAY
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÇİĞDEM HOPA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Balıkesir Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 70
Özet
3d geçiş metallerinin polimerik ya da çok çekirdekli koordinasyon bileşiklerinin dizaynı çeşitli sentetik, yapısal ve magnetik özelliklerinden dolayı oldukça ilgi çekmektedir. N,N'-bis(salisiliden)-1,3-diaminopropan (H2L) ve türevleri bu tarz çok çekirdekli bileşiklerin sentezinde çok yaygın olarak kullanılmaktadır. Bu ligandların tercih edilmeleri kolay hazırlanabilmeleri ve çeşitli kimyasal özelliklerinden kaynakalanmaktadır. Çok çekirdekli metal komplekslerin sentezinde çeşitli prosedürler kullanılmaktadır. Bunlardan bir tanesi metal(II)'nin ONNO tipi Schiff bazı ligandı ile oluşturduğu monomerik nötral ligand kompleksini kullanmaktır. Koordinasyona giren Schiff bazı ligandının oksijen atomları diğer metal iyonu ile köprü yaparak çok çekirdekli kompleksleri oluşturabilir. Ayrıca N3-, NCS-, NCO- and N(CN)2- gibi köprü yapıcı yalancı halojenür iyonlarının kullanılması da çok çekirdekli komplekslerin eldesinde kilit rol oynar. Daha büyük bir yalancı halojenür ligandı olan disiyanamid (N(CN)2 ) ligandı metalle çok çeşitli koordinasyon modları gösterebilmesi nedeniyle aktif bir ilgiye sahiptir. Bu yüksek lisans tezinde, bazı salisilaldimin tipi Schiff bazı ligandları ve bunların geçiş metal kompleksleri hazırlanarak, çeşitli fizikokimyasal yöntemlerle karakterize edilmiştir. [Cu2(L-DM)(dca)2]n ve [Ni(CuL)2(dca)2(DMSO)2] kompleksleri tek Kristal olarak elde edilmiş ve yapıları tek Kristal X-ışını difraksiyonu kullanılarak aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
Design and synthesis of polymeric or polynuclear coordination compounds of 3d transition metals have witnessed a great interest due to their varied synthetic, structural and magnetic properties. The complexes derived from N,N'-bis(salicylidene)-1,3-diaminopropane (H2L) and its derivatives have been widely used in constructing polynuclear complexes, because of their facile preparations and varied chemical properties. There are various synthesis procedures to obtain polynuclear metal complexes; one of them is to use ligand complex which is a neutral complex of a metal(II) with ONNO type Schiff base ligands. The oxygen atoms of the coordinated Schiff base ligand are capable of bridging another metal ion to form polynuclear complexes. Salen type Schiff base ligands derived from N,N'-bis(salicylidene)-1,3-diaminopropan (H2L) ligand is widely used to form multinuclear complexes. Bridging pseudohalide ligands such as N3-, NCS-, NCO- and N(CN)2- can also play the key role in the preparation of polynuclear coordination compounds. A larger dicyanamide (N(CN)2-) ligand is now under active consideration because of its versatile coordination modes. In this M.Sc. thesis, various salicyaldimine type Schiff base ligands and their metal complexes with dca have been prepared and characterized by physicochemical methods. [Cu2(L-DM)(dca)2]n and [Ni(CuL)2(dca)2(DMSO)2] complexes were able to be obtained as single crystals and their structures were determined by the single crystal X-ray diffraction method.