İleri oksidasyon\ultrafiltrasyon hibrit sistemi kullanılarak tekstil atıksularından organik madde giderimi
Textile wastewater removal organic matter using by advanced oxidation/ ultrafiltration
- Tez No: 432880
- Danışmanlar: DOÇ. DR. COŞKUN AYDINER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Gebze Teknik Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 149
Özet
Bu çalışmada İOP/batık UF hibrit prosesiyle tekstil yıkama sularının arıtılması çalışmaları gerçekleştirilmiştir. İlk aşamada iki ayrı İOP'un (Fenton ve foto-Fenton) hedef atıksuyun arıtımındaki etkinliği araştırılmıştır. Proses performans etkinlikleri Taguchi deneysel tasarım esasında: pH, iletkenlik, TDS, H2O2/TOK, H2O2/Fe+2 parametrelerinin, foto-Fenton'da ilave olaraksa UVA ve UVC ışık şiddetlerinin etkisi altında incelenmiştir. İOP/batık UF hibrit sistemde tekstil atıksuyunun Fenton prosesiyle arıtımı için belirlenmiş optimum proses işletme şartları sırasıyla: t (zaman), T (sıcaklık), pH, H2O2/TOK oranı, H2O2/Fe+2 oranı, H (İOP reaktörü havalandırma hızı), SÇ (UF membranda su çekim hızı), MT (Membran türü); 60 dk, 26.5oC, 3.73, 6.0 g/g, 15.0 g/g, 1.8 L/dk, 80 rpm, UH050 membranı olarak belirlenmiştir. İOP/batık UF hibrit sistemde tekstil atıksuyunun UVA 365 foto-Fenton prosesiyle arıtımı için belirlenmiş optimum proses işletme şartları sırasıyla: t, T, pH, H2O2/TOK oranı, H2O2 /Fe+2 oranı, H, SÇ, MT, IŞ (ışık şiddeti), IT (ışık türü); 60 dk, 40oC, 4.0, 7.75 g/g, 10.75 g/g, 1 L/dk, 71.1 rpm, UV150 membranı, 3 lamba, UVA-365 olarak saptanmıştır. UVC-254 foto-Fenton prosesiyle arıtımı için belirlenmiş proses işletme şartları sırasıyla: 41 dk ,40oC , 4.44, 9.88 g/g , 7.27 g/g, 2.89 L/dk, 64.7 rpm, UH050 membranı, 3 lamba, UVC-254 olarak belirlenmiştir. Yenilikçi İOP/UF batık hibrit sistemde tekstil yıkama atıksularında organik madde giderimi; Fenton, UVA foto-fenton, UVC foto-Fenton prosesleri için TOK ve KOİ parametreleri sırasıyla; % 38,4, % 53,3, % 42,6 ve % 67,1, % 38,6, % 70 ile yüksek arıtım performansı elde edilmiştir. Sonuç olarak görülmüştür ki, tekstil yıkama atıksularından organik madde gideriminde başarıyla uygulanmış olan yenilikçi İOP/UF batık hibrit sistemi; tekstil endüstrisi gibi yüksek miktarlarda su tüketimi ve atıksu oluşumu söz konusu olan endüstrilerdeki proses atıksularından organik madde gideriminde etkin bir şekilde kullanılabilirdir.
Özet (Çeviri)
In this study textile washing's water is carried out with AOP/submerged UF hybrid process. In the first step, two different AOP's (fenton, photo-Fenton) activity was investigated for wastewater treatment. Process performance was investigated in Taguchi experimental design basis events: pH, conductivity, TDS, H2O2/TOK, H2O2/ Fe+2 parameters. For photo-Fenton It was also examined under the influence of UVA and UVC light intensity. AOP / submerged UF hybrid system in the textile wastewater for treatment by the process of Fenton determined optimum process operating conditions, respectively: t (time), T (temperature), pH, H2O2/TOK rate, H2O2/Fe+2 rate, H (AOP reactor aeration rate), SÇ (UF membrane water withdrawal rate), MT (Membrane type);60 min, 26.5oC, 3.73, 6.0 g/g, 15.0 g/g, 1.8 L/min, 80 rpm, UH050 is determined as membrane. AOP / submerged UV 365 UF hybrid system in textile wastewater for treatment by the process of photo- Fenton determined optimum process operating conditions , respectively: t, T, pH, H2O2/TOK rate, H2O2 /Fe+2 rate, H, SÇ, MT, IŞ (light intensity), IT (light type); 60 min, 40oC ,4.0 ,7.75 g/g ,10.75 g/g , 1 L/dk, 71.1 rpm, UV150 membrane, 3 lamp, UVA-365 it was determined. Innovative AOP / UV submerged hybrid systems for textile washing wastewaters organic matter removal in; Fenton, UV photo-Fenton, UVC photo-Fenton processes for TOC and COD parameters respectively; %38,4 and %53,3 ,%42,6 and %67,1 ,%38,6 and % 70 with high treatment performance was obtained. Finally, it has been observed, textile washing wastewater removal of organic matter in the which has been successfully implemented innovative AOP/UF submerged hybrid system; textile industry, such as water consumption and high amounts of organic matter from wastewater generation in industrial process wastewater in which said removal is used effectively.