Kağıt atıksularından yenilikçi hibrit membran sistemi ile endüstriyel su geri kazanımı ve konsantre yönetimi
Industrial water recovery and concentrate management with innovative hybrid membrane system from paper waste water
- Tez No: 494811
- Danışmanlar: PROF. DR. NEVİM GENÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Çevre Mühendisliği, Environmental Engineering
- Yıl: 2018
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Çevre Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 91
Özet
Bu tez çalışmasında laboratuvar şartlarında yenilikçi hibrit İleri Oksidasyon/Membran Prosesleri (İOP/MP) ile arıtımı gerçekleştirilen kağıt atıksuyu çıkış suyu akısı ve organik madde giderimi üzerinden değerlendirilmiştir. Bu değerlendirme sürecinde endüstriyel su geri kazanımı ve membran prosesleri sonucu oluşan konsantrenin yönetimi amaçlanmıştır. Çalışmada yürütülecek sürekli deneylerin belirlenmesi amacıyla öncelikle hibrit İleri Oksidasyon/batık Ultrafiltrasyon prosesine ek membran prosesleri entegre edilerek kesikli şartlarda ön denemeler yapılmıştır. Çıkış suyu kalite değerleri yeniden kullanım suyu kalite değerleri üzerinden değerlendirilmiştir. Uygulanan tüm sistemler içinde teknolojik olarak en uygun prosesin {İOP/batıkUF}/[MD] bütünleşik sistemi olduğuna karar verilip, buradan hareketle, çalışmada yürütülen sürekli deneylerde İleri Oksidasyon Batık Ultrafiltrasyon hibrit prosesine membran distilasyon (MD) prosesi entegre edilerek sürdürülmüştür. Çalışma sonucunda bütünleşik bir atıksu arıtımı, su geri kazanımı ve konsantre yönetimi uygulamasının, Fenton destekli ve Foto-Fenton destekli {İOP/UF}/[MD] sistemlerin her biri ile sağlandığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, it has been evaluated on the basis of the effluent stream and organic matter removal of the paper wastewater treated by the innovative hybrid Advanced Oxidation / Membrane Processes (AOP / MP) under laboratory conditions. In this evaluation process, industrial water recovery and management of the resulting concentration of membrane processes was aimed. In order to determine the continuous experiments to be carried out in the study, preliminary experiments have been carried out on batch conditions by integrating additional membrane processes into the hybrid Advanced Oxidation / Submerged Ultrafiltration process. The effluent water quality values were evaluated based on the recycled water quality values. It has been decided that the most technologically appropriate process in all applied processes (AOP/submergedUF)/[MD] integrated system. From here for countinuous experiments, membrane distillation (MD) was integrated into the hybrid process of Advanced Oxidation Submerged Ultrafiltration. As a result, an integrated wastewater treatment, water recovery and concentrate management application has been provided with each Fenton and Photo-Fenton supported {IOP/UF}/[MD] systems.