Grafen tabakaların membran ve plak ile modellenmesi
Membrane and plate models for graphene sheets
- Tez No: 433021
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Bu tez çalışmasında grafen tabakaların iki farklı mekanik model ile titreşim hesabı yapılmıştır. Kullanılan mekanik modeller membran ve elastik plaktır. Her iki sistem için hareket denklemleri elde edilmiş ve analitik olarak çözülmüştür. Tek katmanlı grafen tabakaların serbest titreşim hesabı her iki model için yapılarak sonuçlar karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, free vibration analysis of graphene sheets is analysed via two different mechanical models. The using mechanical models are the membranes and elastic plates.The equation of motions have been obtained for both of the models and solved by analytically. Free vibrations of single-layer graphenes have been made via these two models and results have been compared.