Elastik zemine oturan grafen tabakaların mekanik özelliklerinin hesabı
Mechanical properties of graphene sheets on elastic foundation
- Tez No: 433022
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER CİVALEK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Akdeniz Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
Elastik bir ortam ile temas halinde olan grafenler uygulamada sıklıkla kullanılmaktadır. Bu tez çalışmasında, yüksek mertebeden elastisite yöntemleri kullanılarak nano ya da mikro boyutlu grafen tabakaların frekansları hesaplanmıştır. Çift gerilme ve lokal olmayan elastisite yöntemleri boyut etkisini dikkate almak için kullanılmıştır. Boyut etkisinin diğer parametrelere bağlı olarak titreşim üzerindeki etkisi incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
Graphene sheets which are on elastic foundation are being used in practical. In this thesis, the frequencies of micro and nano scalled graphene sheets are obtained by using higher order elasticity methods. Couple-stress and non-local methods are used to consider the size-effect. The effect of size-effect with other parameters on vibration is investigated.