Korhan yaylası (Ağrı Dağı-Iğdır) florası'na giriş
The contributions to flora of Korhan highland (Ağrı Mountain-Iğdır)
- Tez No: 433086
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. METİN ARMAĞAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Botanik Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 163
Özet
2013-2014 yılları arasında Korhan Yaylası (Ağrı Dağı-Iğdır)'nda gerçekleştirilen arazi çalışmaları ile 1263 bitki örneği toplanmıştır. Toplanan bu bitki örneklerinin teşhisi sonucu alanda; 54 familya ve 217 cins'e ait 336 tür, 127 alttür ve 51 varyete olmak üzere toplam 514 tür ve türaltı takson tespit edildi. 514 taksonun 1'i Tohumsuz, 513'ü Tohumlu bölümüne aittir. Tohumlu üyelerden 1'i Açıktohumlu ve 512'si Kapalıtohumlu alt bölümüne dahildir. Kapalıtohumlu' ların 456'i İkiçenekli ve 56'sı Tekçenekli sınıfında yer almaktadır. İran-Turan fitocoğrafik bölgesinde yer alan bu çalışma alanında tespit edilen taksonların fitocoğrafik bölgelere göre dağılımı şöyledir; İran-Turan elementi 164 (% 31.90), Avrupa-Sibirya elementi 42 (% 8.17), Akdeniz elementi 17 (% 3.30), Karadeniz elementi 12 (% 2.33), Hirkanya-Karadeniz elementi 5 (% 0.97) ve çok bölgeli veya fitocoğrafik bölgesi bilinmeyenler ise 274 (% 53.30) takson içermektedir. İçerdikleri tür ve türaltı takson sayılarına bakımından alanda en büyük ilk 10 familya sırasıyla; Asteraceae 63 (% 12.25), Fabaceae 46 (% 8.94), Caryophyllaceae 44 (% 8.56), Lamiaceae 38 (% 7.39), Boraginaceae 34 (% 6.61), Poaceae 33 (% 6.42), Brassicaceae 32 (% 6.22), Rosaceae 26 (% 5.05), Ranunculaceae 16 (% 3.11) ve Apiaceae 14 (% 2.72)'dir. Çalışma alanında toplam 39 (% 7.58) endemik takson belirlenmiştir. Endemik taksonların tehlike kategorilerine dağılımları şöyledir: 1 takson“CR”, 4 takson tehlikede“EN”, 8 takson tehdit altına girebilir“NT”, 23 takson az endişe verici“LC”, 14 takson zarar görebilir“VU”, 1 takson veri yetersiz“DD”dir.
Özet (Çeviri)
In this study 1263 plant specimens have been collected from Korhan Highland (Ağrı Mountain-Iğdır) between 2013 and 2014. According to the taxonomical identification of these materials; 217 genera, 336 species, 127 subspecies and 51 varieties belonging to 54 families were determined. A total of 514 taxa have been determined from the area. 1 species of the total 514 taxa is belonging to Pteridophyta division and 513 taxa are belonging to Spermatophyta division. Gymnospermae and Angiospermae subdivisions have 1 and 512 taxa respectively. In Angiospermae, Dicotyledones and Monocotyledones include 456 and 56 taxa respectively. The research area is located in Irano-Turanian phytogeographic region. The phytogeographic distribution of the recorded species from the area is as follows: Irano-Turanian 164 (31.90 %), Euro-Siberian 42 (8.17 %), Mediterranean 17 (3.30 %), Euksin 12 (2.33 %), Hyrcano-Euksin 5 (0.97 %) and unknown phytogeographic elements 274 (53.30 %) According to their taxa content, the greatest on families are ordered as follows; Asteraceae 63 (% 12.25), Fabaceae 46 (% 8.94), Caryophyllaceae 44 (% 8.56), Lamiaceae 38 (% 7.39), Boraginaceae 34 (% 6.61), Poaceae 33 (% 6.42), Brassicaceae 32 (% 6.22), Rosaceae 26 (% 5.05), Ranunculaceae 16 (% 3.11), Apiaceae 14 (% 2.72). A total of 39 (7.58 %) endemic species have been determined from the area. The distribution of the endemic taxa according to the threat IUCN red data is as follows: 1 taxa critically endangered“CR”, 4 taxa in endangered“EN”, 8 taxon in near threatened“NT”, 23 taxa in least concern“LC”, 14 vulnerable“VU”, 1 taxa in data deficient“DD”.