Basınç ülseri gelişiminde sakral cilt sıcaklığının etkisinin incelenmesi
Investigation of the effect of sacral skin temperature in pressure ulcer development
  1. Tez No: 433128
  2. Yazar: İLKİN YILMAZ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ÜLKÜ GÜNEŞ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Hemşirelik Esasları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 95
Özet
Bu araştırma, Dahiliye Yoğun Bakım ünitesinde yatan hastalarda basınç ülseri gelişiminde sakral cilt sıcaklığındaki değişimlerin etkisini incelemek amacıyla yapılmış tanımlayıcı bir çalışmadır. Araştırmanın evrenini, Dokuz Eylül Üniversitesi Hastanesi Dahiliye Yoğun Bakım ünitesinde yatan ve basınç ülseri olmayan hastalar oluşturmuştur. Araştırmanın örneklemini, en az 18 yaşında olan, Braden risk değerlendirme ölçeği ile“yüksek riskli”olarak değerlendirilen, izlem süresince basınç ülseri gelişmeyen hastalarda hastanede yatış süresi en az beş gün olan, en az beş gün izlemde kalabilen ve araştırmayı kabul eden 37 hasta oluşturmuştur. Veriler, ilgili literatür doğrultusunda araştırmacılar tarafından oluşturulan“Tanılama Formu”,“Braden Risk Değerlendirme Ölçeği”kullanılarak her gün toplanmıştır. Hastalar, yatış süreleri sonuna kadar veya basınç ülseri gelişene kadar izlenmiştir. Verilerin istatistiksel değerlendirilmesinde sayı ve yüzdelik dağılımları, Student t testi, One-Way Anova testi, Pearson Çarpım Momentler korelasyonu ve Spearman RHO Sıralama Katsayıları korelasyonu testi kullanılmıştır. Araştırmada basınç ülseri gelişen hastalarda sistolik kan basıncının daha düşük olduğu (p0.05) saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
This research is a descriptive study which aims to investigate the effect of the sacral skin temperature in pressure ulcer development. Target population of the study is composed of adult patients who were in Dokuz Eylul University Hospital Intensive Care Unit of Internal Medicine Department between the dates of March and August 2014. The sample of the study is comprised of 37 patients, who were older than 18 years, assessed at high risk using Braden scale and did not have pressure ulcer on admission and patients who stayed in the unit at least 5 days. In collecting the data,“The Identification Form”that was developed by the researcher in accordance with the related literature and“Braden Risk Assessment Scale”were used. The data were obtained from the patients on a daily basis and all the patients were followed until the end of the hospitalization or the development of pressure ulcer. In statistical evaluation of the data, number and percentage distributions, Student t test and One-Way Anova test, Pearson Product-Moment correlation test and Spearman's Rank-Order correlation test were used. In this study, it was found that the systolic blood pressure was lower in the patients, in whom the pressure ulcer developed (p0.05).