Radikal prostatektomi sonrası hastaların üriner inkontinans deneyimleri
Urinary incontinence experiences of patients after radical prostatectomy
  1. Tez No: 433130
  2. Yazar: AYLA YAVUZ KARAMANOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MERYEM YAVUZ VAN GİERSBERGEN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Cerrahi Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 245
Özet
Amaç: Nitel ve nicel yöntemin birlikte kullanıldığı karma tipteki bu araştırma, radikal prostatektomi sonrası hastaların üriner inkontinans deneyimlerini belirlemek amacıyla yapıldı. Yöntem: Çalışmanın evrenini 24 Mayıs 2013 - 26 Mart 2015 tarihleri arasında radikal prostatektomi ameliyatı sonrası üriner inkontinans gelişen 58 hasta, örneklemini 44 hasta oluşturdu. Veriler, hastaların tanıtıcı bilgilerini içeren soru formu, yarı yapılandırılmış odak grup soru formu, inkontinans yaşam kalitesi ölçeği, uluslararası idrar kaçırma ile ilgili konsültasyon kısa formu ve inkontinans etki soru formu ile toplandı. Toplam 6 odak grup görüşmesi yapıldı. Verilerin Değerlendirilmesi; Nicel verilerin değerlendirilmesi, sayı, yüzde, Kruskal-Wallis, Mann-Whitney-U ve korelasyon analizi ile yapıldı. Bulgular: Yapılan istatistiksel analizler sonucunda hastaların üriner inkontinans yaşam kalitelerinin orta düzeyde (81,65±24,86) olduğu belirlendi.
Özet (Çeviri)
URINARY INCONTINENCE EXPERIENCES OF PATIENTS AFTER RADICAL PROSTATECTOMY Purpose: This mixed type study in which qualitative and quantitative methods were used together was performed to determine urinary incontinence experiences of patients after radical prostatectomy. Method: Population of the study consisted of 58 patients who had developed urinary incontinence after radical prostatectomy surgery between May 24, 2013 and March 26, 2015 and sample of the study consisted of 44 patients. Data were collected by using a questionnaire form containing identifying information of patients, semi-structured focus group questionnaire form, incontinence quality of life scale, and short-form of consultation on international urinary incontinence and incontinence impact questionnaire form. A total of six focus-groups interviews. Evaluation of Data: Quantitative data were evaluated by number, percentage, Kruskal-Wallis and Mann-Whitney U and correlation analysis. Findings: It was determined as a result of the statistical analysis performed that patients' urinary incontinence quality of life was moderate (81.65±24.86).