Gestasyonel diyabetli gebelerin öz-bakım gücünün ve sosyal desteklerinin değerlendirilmesi
The evaluati̇on of the self-care agency and soci̇al support of pregnant women wi̇th gestati̇onal di̇abetes melli̇tus
  1. Tez No: 433156
  2. Yazar: AYLA AVCI ATASEVER
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÜMRAN SEVİL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Hemşirelik, Nursing
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ege Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kadın Sağlığı ve Hastalıkları Hemşireliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Araştırma gestasyonel diyabetli gebelerin öz-bakım gücünü ve sosyal destek düzeylerini değerlendirmek amacıyla tanımlayıcı olarak planlanmış ve uygulanmıştır. Araştırma; Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi'nde Ağustos 2012- Ocak 2013 tarihlerinde yürütülmüştür. Araştırmanın örneklemini Ege Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Anabilim Dalı'nda gestasyonel diyabet tanısı alıp yatan 71 gebe oluşturmuştur. Araştırma verilerinin toplanmasında, ilgili literatür doğrultusunda araştırmacı tarafından geliştirilen“Gebe Tanıtım Formu”(Ek 1),“Öz-Bakım Gücü Ölçeği”(Ek 2) ve“Çok Boyutlu Algılanan Sosyal Destek Ölçeği'nin Gözden Geçirilmiş Formu”(Ek 3) kullanılmıştır. Çalışma verileri değerlendirilirken tanımlayıcı istatistiksel metotlar (Ortalama, Standart Sapma, Medyan, Frekans, Oran, Minimum, Maksimum), Mann Whitney U testi, Kruskal Wallis testi kullanılmıştır. Parametreler arası ilişkilerin değerlendirilmesinde de Spearman's Korelasyon Analizi yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
This study was made to make an evaulation of the self-care agency and the level of social support of pregnant women with gestational diabetes. The study was made in the Ege University Medical Faculty Hospital between August 2012 and January 2013. The study sample was consisted of 71 pregnant women with a diagnosis of Gestational Diabetes and who were admitted to the Ege University Faculty of Medicine Hospital in the Department of Obstetrics and Gynecology. In the collection of research data, the related literature in the direction developed by the researcher“Pregnant Identification Questionnaire”(Appendix 1) which was developed by the researcher in accordance with the related literature,“Self-Care Agency Scale”(Appendix 2) and“Multidimensional Perceived Social Support Scale-Revised Version ”(Appendix 3) were used. In the evaluation of the data, descriptive statistical methods (mean, standard deviation, median, Frequency, Rate, Minimum, Maximum), Mann-Whitney U test, Kruskal-Wallis test were used. In the evaluation of the relationships between the parameters. Spearman's Correlation Analysis has been used for evaluating the coloration between the parameters.