Hipoksinin kanser kök hücrelerine etkisinin incelenmesi
The hypoxia effect on cancer stem cells
- Tez No: 433157
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. AYLİN ŞENDEMİR ÜRKMEZ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyomühendislik, Biyoteknoloji, Bioengineering, Biotechnology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ege Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kök Hücre Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 116
Özet
Hipoksi, oksijen eksiği olarak tanımlanan bir ortamdır ve kanser kök hücrelerinin karakterinin devamlığını sağlaması nedeniyle tümörlerde önemli bir role sahiptir. Bu çalışmanın amacı, kanser kök hücrelerinin 2 boyutlu (2B) ve 3 boyutu (3B) kültürlerde hipoksik şartlar altında davranışlarını ve karakterlerini incelemektir. Çalışmada, CD133 yüzey proteini ile karakterize edilmiş olan osteosarkoma kanser kök hücreleri, manyetik aktiflenmiş hücre ayırım (MACS) tekniği ile osteosarkoma kanser kök hücrelerinden izole edilmiştir. Kontrol grubu olarak da satın alınmış olan osteosarkoma kanser kök hücre hattı (OKKH, Celprogen Inc.) kullanılmıştır. OKKH, CD133+ ve CD133- hücreler 3 gün boyunca hipoksik (%1 O2) ve normoksik (%21 O2) koşullarda kültive edilmiştir. 3B model için bakteriyel selüloz doku iskelesi kullanılmıştır. Hücrelerin 3 boyutlu morfolojileri SEM analizi ile incelenmiş, kantitatif PCR, ALP aktivitesi ve immünohistokimyasal boyama ise kanser kök hücrelerinin 2B ve 3B olarak hipoksik şartlar altında karakterlerinin incelenmesi için uygulanmıştır. Hücre canlılığı 3. ve 7.günlerde MTT analizi ile gösterilmiştir. Bu çalışma, kanser kök hücre davranışını ve in vitro tümörigenezin çalışılması için bir 3B hipoksik tümör model olarak da tanımlanabilir. Bu tez projesi Aliye Üster Vakfı tarafından desteklenmiştir.
Özet (Çeviri)
Hypoxia is known as a condition, which is characterized by the lack of oxygen. The hypoxia effect on tumors has a critical important role on maintenance of cancer stem cell phenotype . The aim of this study is to investigate the hypoxia effect on cancer stem cells on 3 dimensional (3D) in vitro culture models. In this study, osteosarcoma stem cells, which are characterized by CD133 surface protein, were isolated from osteosarcoma cell line (SaOs-2) by magnetic-activated cell sorting (MACS) technique. As a control group; osteosarcoma stem cell line (OSCs, Celprogen Inc.) was used. OSCs, CD133+ and CD133- cells were cultivated under hypoxic (1% O2) and normoxic conditions (21% O2) for 3 days. For the 3D model, bacterial cellulose scaffold was used as the culture substrate. 3D morphologies of cells were examined by scanning electron microscopy (SEM); RT-PCR, ALP activity and immunocytochemistry staining were used to demonstrate conservation of the cancer stem cell phenotype in 3D environment under hypoxic conditions. Also cell viability was shown by MTT assay on 3. and 7. culture days. This study is seen as an introduction to develop a 3D hypoxic cancer stem cell based tumor model to study CSC behaviour and tumorigenesis in vitro under. This thesis project was supported by Aliye Üster Foundation.