Dermis kökenli hücrelerin diyabetik yara modeli iyileşmesi üzerine etkisinin ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde araştırılması
Light and electron microscopic investigation of the effects of dermis derived cells on diabetic wound healing model
- Tez No: 433282
- Danışmanlar: PROF. DR. LEYLA TAPUL
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Histoloji ve Embriyoloji, Histology and Embryology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Histoloji ve Embriyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 81
Özet
Diyabetik yaralar özellikle yangısal evrenin geç başlaması ve uzaması, yetersiz büyüme faktörü sentezi gibi sebeplerden dolayı geç iyileşmekte ve bu durum kişiyi enfeksiyonlara açık hale getirmenin ötesinde, ekstremite amputasyonuna sebep olabilecek kronik ülserlere de neden olabilmektedir. Bu çalışmada Streptozotosin (STZ) ile deneysel diyabet oluşturulan Sprague-Dawley soyu sıçanların sırtında açılan eksizyonel yara modelinin iyileşmesi üzerine dermis kökenli hücrelerin etkisi incelenmiştir. Çalışmada 3 grup kullanılmıştır: Birinci grupta yalnızca yara açılmış, ikinci grupta STZ ile diyabet oluşturulduktan sonra yara açılmış, üçüncü grupta ise deneysel diyabet oluşturulmadan önce sırt bölgesinden alınan deri parçası ile yapılan primer kültürde çoğaltılan hücreler, deneysel diyabet oluşturulup yara açıldıktan sonra intradermal olarak enjekte edilmiştir. Yaranın 5. ve 15. günlerindeki iyileşme özellikleri ışık ve elektron mikroskobu düzeyinde incelenmiştir. Yapılan incelemede hücre transplantasyonu sonucunda, deneysel diyabet durumunda özellikle erken dönemde azalan α-SMA ve FGF-7 ekpresyonunun arttığı, yine deneysel diyabet grubuna ait kesitlerde yara alanında görülen çok sayıdaki yangısal hücrenin ortamdan uzaklaştığı görülmüştür. Hücre transplante edilen grupta kolajen lif demeti oluşumu kontrol grubunda olduğu gibi düzene girmiştir.
Özet (Çeviri)
Diabetic wounds heal late because of the reasons such as especially the late start of the inflammatory phase and its elongation and the synthesis of insufficient growth factor, and this situation may also lead to the chronic ulcers that will may cause extremity amputation as well as making the subject open the infections. In this study, it has been examined the effects of dermis-derived cells on healing of excisional wound model that was opened on Sprague-Dawley rats' back skin, generated experimental diabetes using Streptozotocin (STZ). Three groups were used in the study. In the first group only wound opened. In the second group the wound opened after generating diabetes using STZ, in the third group before generating experimental diabetes the cells multiplied in cultures formed with skin part excised from dorsum part were injected intradermally after generating experimental diabetes and opening the wound. Wound tissues those excised at 5. and 15. days, were embedded paraffin and epon after histological tissue processing. In the examination result of cell transplantation it was seen the increment of the α-SMA and FGF-7 expression decreasing especially in early period in the case of experimental diabetes, and the removal of many inflammatory cells seen in the wound area of experimantel diabetes group incisions from the medium. In the cell transplated group the formation of collagen fiber bundles was in order as is in the control group.