Deneysel diyabetik sıçan yara modelinde lucilia sericata larva salgılarının NF-KB ile ilişkili genlerin ekspresyon seviyeleri üzerine etkileri
The effects of lucilia sericata larvae sectretions under the experimental wound model in diyabetic rats on NF-KB associated genes
- Tez No: 433283
- Danışmanlar: PROF. DR. GÖNÜL KANIGÜR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Tıbbi Biyoloji, Medical Biology
- Yıl: 2015
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Tıbbi Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 115
Özet
Diyabetes mellitus, insülin hormon sekresyonunun ve/veya insülin etkisinin mutlak veya göreceli azlığı sonucu oluşan kronik hiperglisemik bir metabolizma hastalığıdır. Diyabette görülen hipergliseminin yol açtığı oksidatif stres sonucu diyabetli hastalarda bir çok komplikasyon yaşanmaktadır. Bu komplikasyonlardan biri olan geç ya da yetersiz yara iyileşmesi günümüzde diyabetli hastalar için ciddi bir klinik problemdir. Larva debridman tedavisi 20.yy'dan beri yara tedavisinde kullanılmakta olup günümüzde de diyabetli hastalarda kullanılan bir yöntemdir. Fakat bu yöntemin yaralar üzerine tedavi mekanizmasını moleküler olarak nasıl gerçekleştirdiği hala bilinmemektedir. Bu nedenle larva salgısının geç iyileşen yaralar üzerine moleküler olarak etkilerini ve ne tür bir mekanizmayla yaraların iyileşmesini hızlandırdığını gösterebilmek için literatüre katkıda bulunmayı amaçladık. Bu doğrultuda wistar albino cinsi sıçan kullanarak STZ diyabetli ve normal olmak üzere larva salgısı ile tedavi uygulanan ve tedavi uygulanmayan 4 farklı grup oluşturduk. Sıçanlar üzerinde 3 adet tam kat eksizyonel yara modeli oluşturarak 14 gün boyunca takibe aldık. Diyabetin inflasyon sürecininde aktif rol alan NF-kB'nın diyabetik yaralardaki etkisini kollajen 1 ve kollajen 3 düzeylerini artırarak ve aynı zamanda hücre proliferasyonu markerı olan AP-1 ekspresyonu üzerine etkisi olup olmadığını planladığımız çalışmada yaralanmayı takiben 0,3,7 ve 14.günlerde yara biyopsileri alınarak NF-kB aktivasyonu, AP-1 ekspresyonu ve kollajen 1 ile kollajen 3'ün ekspresyonlarını inceledik. Larva salgısı ile tedavi sonrası hem normal hem diyabetik sıçanlarda inflamasyon yönünden NF-kB aktivitesi üzerine etki ettiği ve tedavi sürecini hızlandırdığı görüldü. Yine larva salgısı ile tedavi edilen hem normal hem de diyabetli grupta kontrollerine kıyasla hızlanan iyileşmeye bağlı kollajen düzeylerini de lineer olarak artırarak ekstraselüler matriksi daha çabuk oluşturduğu görüldü.
Özet (Çeviri)
Diyabetes mellitus is a chronic disease caused by inherited and/or acquired deficiency in production of insulin by the pancreas, or by the ineffectiveness of the insulin produced. Result of oxidative stress induced by hyperglycemia in diyabetes there has been a lot of complications in patients with diyabetes. Late or inadequate wound healing is one of these complications are serious clinical problem for patients with diyabetes today. Larval debridement therapy is being used in wound treatment since the 20th century, today it is a method used in patients with diyabetes. But the wounds on how it performs as a molecular mechanism method of treatment is still unknown. We aim to contribute to the literature in order to show that the larvae secretion therefore act as molecular and accelerate the late healing of wounds, healing of wounds with what kind of mechanism. Therefore, using Wistar albino rats with STZ diyabetic, healthy, healthy-treated and STZ diyabetic-treated have created four group. We take the biopsy wound after 0,3,7 and 14 days were injured, and than we examined NF-kB activation by ELISA, AP-1 expression with RT-PCR, the amount of collagen-1 and collagen-3 expressions. After treatment with larvae secretion in both healthy-treated and diyabetic-treated rats which is acted on NF-kB activity was found regarding inflammation and to accelerate the treatment process. Collagen levels increased linearly dependent on accelerating healing on the larvae secretions treated with both normal and diyabetic group compared to controls. Consequently extracellular matrix was found to create more quickly.