Yüzey olarak camın ve seramiğin birlikte kullanım sorunları
The Problems of using ceramics and glass next to each other as a surface
  1. Tez No: 43336
  2. Yazar: ÖDÜL IŞITMAN
  3. Danışmanlar: PROF. HAMİYE ÇOLAKOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Güzel Sanatlar, Fine Arts
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 53
Özet
ÖZET Suyun ve toprağın birbirleri için ve insanlık için ne denli önemli iki unsur olduğu düşüncesini yansıtmak için seramik ve cam en ideal malzeme olarak görülmektedir. Seramik ve camın birlikte birçok kullanım şekli olmasına rağmen hiçbiri toprağın ve suyun önemini vurgulamakta yeterli olamamaktadır. Bu endişe ile başlayan“Yüzey olarak camın ve seramiğin birlikte kullanım sorunları”adlı bu çalışmada, killerin doğal ortamları, bu ortamdaki doğal cam yapılan ve tüm bunların birbirşeri ile olan ilişkileri araşünlmıştır. Bunlardan seçilen uygun kil ve camlarla çeşitli denemeler yapılmıştır. Böylelikle sır finra atmosferinde eriyik haldeki camı seramik yüzeyden ayrılmadan sekili encürebilmek için gerekli kalıp teknikleri bulunarak istenilen ifadeler biçimlendiril meye çalışılmıştır.
Özet (Çeviri)
SUMMARY Ceramics and glass seem to be the most ideal materials to express the idea how important two elements water and clay are for each other and humanity. Although ceramics and glass have many ways of usage, none of them has been found sufficient to emphasize the importance of clay and water. In this thesis.“The problems of using ceramics and glass next to each other as a surface”1 which started with this concern, the natural environment of clays, the natural structures of glass in these environments and their relations between each other have been studied. Several experiments have been conducted with suitable clays and glasses chosen from these. Therefore, in order to shape melted glass in the atmosphere of the kiln for glaze without separating it from ceramic surface, reflecting this expression to the forms has been tried finding the required mould techniques.