Yurtdışından dönen işçi ailesinde kadının aile içi konumundaki değişim
The Direction of the changes in the positions and the functions of the women in the labour families which returned from foreign countries
  1. Tez No: 43335
  2. Yazar: RIZA GÖKLER
  3. Danışmanlar: DOÇ.DR. SEVİL ATAUZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Sosyal Hizmetler, Sosyoloji, Social Services, Sociology
  7. Yıl: 1995
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Hacettepe Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  13. Sayfa Sayısı: 183
Özet
31 ÖZET Bu araştırmada, yurtdışından dönen işçi ailelerindeki kadınlar ile kontrol grubu kadınlar aile içi rol ve fonksiyonları açısından karşılaştırılmakta ve yurtdışından dönen işçi ailelerindeki kadınların aile içi rol ve fonksiyonları bazı değişkenler yönünden incelenmekte dir. Bu çalışmanın, yurtdışı göç sürecine katılıp yurda geri dönen kadınlar için geliştirici ve değiştirici sosyal hizmetlerin başlatılması ve düzenlenmesi ayrıca; dışgöç ve kadınla ilgili literatüre katkıda bu lunması beklenmektedir. Yaklaşık deneysel modelin kullanıldığı bu araştırmada, yurtdışından dönen 76 kadın ile benzer koşullan taşıyan 76 kontrol grubu kadın olmak üzere toplam 152 kadın veri kaynağı olarak kul lanılmıştır. Araştırmacı, muhtarlardan aldığı adresler aracılığıyla ai lelere ulaşmıştır. Araştırmanın amaçları doğrultusunda kurulan denencelerin sınanması sonucunda yurtdışı göç deneyimine bağlı olarak kadınların aile içi rol ve fonksiyonlarında önemli farkların olduğu bulun muştur. Araştırmada elde edilen önemli sonuçlar şunlardır: Yurtdışı göç deneyimine bağlı olarak deney grubu kadınlarda; aile içinde tasarrufa karar verilmesi, ailede dayanıklı tüketim mal larının alımına karar verilmesi, kocaların ev işlerine katılımları, aile lerde akraba, komşu ve arkadaşlarla görüşmeye karar verilmesi, eşleriyle olan anlaşmazlıklar, eşleriyle olan anlaşmazlıkları çözme yolları, çocukların işleriyle en çok kimin ilgilendiği, çocuklarıyla olan ilişkileri, çocuklara verilen cezalar, çocuklara verilen ödüller, ailedeki karar oluşumunda çocuğun fikrinin alınması durumu, ailede çocuğun gideceği/gittiği okulun kim tarafından belirlendiği, ailelerin çocukların arkadaşlarını kabul etmeleri, kitap, gazete ve dergi oku mada seçici olma, evde okunacak kitap, gazete ve dergiye karar verme konularında farkların olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Ill SUMMARY In this research, returnee migrant women and the women in the control group is compared from the perspective of roles and functions in the family. It is expected that this study will be a contribution for a beginning to social services concerning the migrant women as well as to the literature in the field. A total of 152 women were interviewed in Whul? 76 were returnee migrants and 76 were the control group. Cases have been reached through adresses recieved from 'muhtars'. As a result of testing the hypothesis, it has been concluded that there has been important differences the women's roles and the functions in the family. The following results have been concluded: The has been significant changes in the women in the decisions making proces on family savings and on durable goods; participation of their husbands to domestic work; on decisions to visit family membes and friends; on family conflicts and the means to solve these conflicts; relations with the children, punishrent and rewords given to the children, participation of the children on family affairs; on the decisions of the children's school; acceptance of the children's friends by the family; selectivity and decision making in reading books, newspapers and journals read by the family members.