Pnömoni hastalarında, CRP, prokalsitonin ve laktat ölçümünün prognostik değerinin, sık kullanılan skorlama sistemleri ile karşılaştırılması
The prognostic value of CRP, procalcitonin and lactate measurement in comparison with frequently used scoring systems, in pneumonia patients
- Tez No: 433422
- Danışmanlar: DOÇ. DR. MÜGE GÜNALP ENEYLİ
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: İlk ve Acil Yardım, Emergency and First Aid
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Acil Tıp Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Pnömoni hastalarında hastalığın ciddiyetini ve prognozu belirlemek amacıyla oluşturulmuş, farklı skorlama sistemleri mevcuttur. Ancak hiçbir skorlama sisiteminin sensitivite ve spesivitesi %100 değildir. Bu çalışmada amaçlanan, farklı demografik özellikler, etyolojiler ve ko-morbiditelere göre, CRP, laktat ve prokalsitonin değerlerinin, prognozu saptamada sık kullanılan skorlama sistemlerine göre etkinliklerini belirlemek ve hastaların tedavisini düzenlemedeki faydasını saptamaktır. Ankara Üniversitesi Tıp Fakültesi Hastanesi Acil Servisi'ne 1 Aralık 2015 ile 31 Mayıs 2016 tarihleri arasında başvuran, pnömoni tanısı alan 144 hastanın vital bulguları, kan tetkikleri ve kan gazı analizinin sonuçları değerlendirmeye alınmıştır. Hastaların tedavileri kılavuzların önerdiği şekilde düzenlenmiştir. Çalışmanın sonlanım noktaları hastane ve yoğun bakım ünitesine yatış ihtiyacı ile 28 günlük mortalite olarak belirlenmiştir. Çalışma kapsamında hastaların tanı ve tedavisini yönlendirilecek herhangi bir müdahalede bulunulmamıştır. Çalışmaya dahil edilen hastaların kadın-erkek dağılımı dengelidir ve yaş ortalaması 71±20 olarak saptanmıştır. Tüm hastaların en az bir kronik hastalığı bulunmaktadır ancak bu hastalıkların mortalite ile direk ilişkisi saptanmamıştır. Hastaların başvuru anındaki vital bulguları açısından yaşayan ve ölen hastalar arasında anlamlı fark bulunmazken, konfüzyon mortalite ile ilişkili bulunmuştur. Hastaların CRP, prokalsitonin, laktat ve WBC değerleri arasında mortalite ile istatistiksel olarak anlamlı ilişki saptanmazken, hipoalbuminemi (p=0,092) ve üremi (0,018) değerlerinde korelasyon saptanmıştır. Skorlama sistemlerine bakıldığında; en sık kullanılan CURB-65'in ayaktan takip olacak hastaları ayırt etme gücü yetersiz kalırken (p=0,179); PSI'ın ayaktan takip edilecek hastaları saptamada (p=0,009), SMART-COP'un ise yoğun bakım ihtiyacı olabilecek hastaları saptamada (p=0,007) oldukça başarılı olduğu görülmüştür. Araştırılan tüm parametreler ve skorlar arasında hem ayaktan takip olacak hastaları hem de yoğun bakım ihtiyacı olacak hastaları saptamada, klinisyenin öngörüsü, en güvenilir sonucu vermektedir.
Özet (Çeviri)
In order to determine the severity and prognosis of the disease, there are different scoring systems have been created for pneumonia patients. However, no scoring system has the sensitivity and specificity of 100%. Therefore, it is stil needed the parameters to determine to guide the outcome. In this study according to the different demographic characteristics, etiology and co-morbidities; crp, lactate and procalcitonin values evaluated to determine the efficiency according to the scoring system in determining the prognosis and to determine the benefits of regulating the treatment of patients. One hundred and fourty four patients' vital signs, blood tests and blood gas analysis results were examined, who admitted to Ankara University Emergency Department between 1 December 2015 and 31 May 2016 and diagnosed as pneumonia. The treatment of patients arrenged as the pneumonia guidelines. The outcomes of the study were identified as , the need for hospitalization and the intensive care unit and 28-day mortality. No intervention done to direct the diagnosis and treatment of patients. Gender distribution of patients was found to be stable and the mean age was 71 ± 20. All patients has at least one chronic disease, but direct relationship with mortality of this disease did not determined. For the vital signs of patients at arrival, no significant difference was found between survival and mortal patients; but having confusion at arrival has been associated with mortality. CRP, procalcitonin, lactate and WBC values wasn't demonstrate statistically significant relationship between the mortality; but hypoalbuminemia (p = 0.092) and uremia (0,018) values were demonstrate. When the scoring systems compared; CURB-65, most commonly used system to distinguish patients can be treated as outpatient, determined as insufficient (p = 0.179). PSI, to distinguish patients can be followed up as outpatients (p = 0.009), and SMART-COP, to distinguish patients may be in need of intensive care (p = 0.007), were found to be quite successful.