Benign tiroid nodüllerin uzun dönem doğal seyri
The benign thyroid nodules of long-term natural course
- Tez No: 433421
- Danışmanlar: PROF. DR. MURAT FAİK ERDOĞAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları, Endocrinology and Metabolic Diseases
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 56
Özet
Giriş: Tiroid bezi hastalıkları tüm dünyada olduğu gibi ülkemizde de yaygın görülen hastalıklardır. Tiroid USG'nin klinik uygulamaya girmesi fizik muayenede tanınamayan nodüllerin saptanmasını ve değerlendirilmesini sağlamıştır. Bu çalışmada sitolojik olarak benign olduğu kanıtlanmış tiroid nodüllerinin uzun dönem doğal seyrinin saptanması amaçlanmıştır. Metod: Ötiroid benign nodüler guatr tanısı ile izlenen 100 hastanın retrospektif olarak sonografik bulgularının değerlendirilmesi planlanmıştır. Bu amaçla 2000-2015 yılları arasında nodüler guatr nedeniyle izlenen hastalardan dahil edilme kriterlerine uygun olan hastalar çalışmaya alındı. Tiroid fonksiyon testleri ve tiroid otoantikorları değerlendirildi (TSH, T3, T4, anti TPO, anti Tg). Nodüllerin sayısı, ekojenitesi, mikro-makrokalsifikasyon, kistik-solid-karışık yapı, volüm gibi sonografik özellikleri kaydedildi. Sonuçlar: Çalışmamızda toplam katılımcı sayısı 100 olup, bunların 14'ü (%14) erkek, 86'sı (%86) kadındır. Toplam nodül sayısı 205 tespit edilmiştir. Toplamda yaş ortalaması 59,95±10,30 (31-78)'dir. Başlangıçta küçük volüme sahip olma ve nonkalsifiye olmasının büyüme ile, hiperekojenite ve solid yapının, ise küçülme ile ilişkili olduğu gösterilmiştir. Tartışma: Bu küçük çaplı, ancak uzun süreli retrospektif sonografik takip çalışmasında, yaklaşık 5 yıllık süreçte nodüllerdeki değişimler incelenmiştir. Benign tiroid nodüllerinin doğal seyri hakkında yapılacak büyük çaplı ve prospektif çalışmalar, bu süreci ortaya koymada faydalı olacaktır.
Özet (Çeviri)
Introduction: Thyroid gland diseases are common in our country as well as all over the world. Thyroid USG in clinical practice has enabled the detection and evaluation of nodules unidentified by physical examination. In this study natural course of citologically proven benign thyroid nodules were identified. Method: We were evaluated sonographic findings of 100 patients who were followed up due to euthyroid multinoduler goitre. For this purpose, patients who fulfill the inclusion criteria and followed up between 2000-2015 were included. Thyroid function tests and thyroid autoantibodies were assessed (TSH, sT3, sT4, anti TPO, anti Tg). The number of nodules, echogenicity, micro-microcalcifications, cystic-solid-complex structure, volume characteristics were analyzed. Results: The total number of participants in our study was 100, of which 14% were male and 86% were female. The total number of nodules were 205. The mean age of the partipiciants was 59.95 ± 10.30 (31-78). Small volume and non-calcification were found to be associated with growth where as hyperechogenicity and solid structure were found to be associated with shrinkage. Discussion: This small scale , long-term retrospective follow-up sonographic study examined changes in nodules in about 5 years. Large-scale, long term prospective studies about the natural course of benign thyroid nodules will be useful in establishing this subject .