Diyarbakır çadır kentte yaşayan 15-49 yaş arası kadınların doğurganlık algısı hepatit B ve tetanoz antikor düzeylerinin araştırılması
Investigation of fertility perception and antibody levels of tetanus and hepatitis b in women aged between 15-49 years old WHO live in tent camp in Diyarbakir
  1. Tez No: 433498
  2. Yazar: ZEHRA KILINÇ BULUT
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ALİ CEYLAN
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Halk Sağlığı, Public Health
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Halk Sağlığı Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Savaşlar ve zorunlu göçler; yüz binlerce insanın ölümüne, sakatlanmasına ve hastalanmasına yol açan, aynı zamanda ruhsal ve sosyoekonomik sorunları arttıran, temel sağlık hizmetlerini kesintiye uğratan durumlardır. Tüm olağan dışı durumlarda olduğu gibi bu durumda da özellikle üreme çağındaki kadınlar ve çocuklar en fazla risk altındaki gruplardır. Bu çalışmanın amacı iç savaş nedeniyle ülkemize göç eden ve çadır kentte yaşamakta olan Ezidi kadınların doğurganlık özelliklerini, doğurganlıklarını etkileyen faktörleri değerlendirmek, ayrıca Hepatit B ve Hepatit-C antikor düzeylerine bakılıp aşı gereksinimi olanları tespit etmektir. Tanımlayıcı tipte kesitsel olan bu çalışma Temmuz 2015- Şubat 2016 tarihleri arasında Diyarbakır Büyükşehir Belediyesine bağlı çadır kentte yapılmıştır. Çadır kentte 580 15-49 yaş evli kadın bulunmaktadır. Bunların %50'sine (290 kişi) ulaşmak hedeflenmiş olup 248 kişi araştırma kapsamına alınmıştır. Ezidilerin anadilleri Kürtçe olduğundan Kürtçe çevirisi yapılmış aydınlatılmış onam formları alındıktan sonra, yüz yüze görüşme tekniği kullanılarak doğurganlık özellikleri ile ilgili 54 sorudan oluşan bir anket uygulanmıştır. Görüşme tamamlandıktan sonra seroprevalans çalışması için ankete katılan kadınların kanları alınmıştır. Çalışmaya katılan kadınların % 72,8'i okuryazar değildir. Kadınların ortalama; evlenme yaşı 17,8 ± 3,4, ilk doğum yaşı 19,4 ± 3,3, doğum sayıları 4,6 ± 3,2, yaşayan çocuk sayıları 4,1 ± 2,8 ve sahip olmak istedikleri çocuk sayısı 4,7±2,2 'dir. Aile planlaması yöntemleri ile ilgili bilgisi olanların oranı % 83,9 olup, şuan aile planlaması (AP) yöntemi kullananların oranı % 50dir. Kadınların %10,1'i (25 kişi) Türkiye ye geldikten sonra doğum yapmış ve bunların % 72'si doğum öncesi bakım, %40'ı (10 kişi) doğum sonrası sağlık bakım hizmeti almıştır.
Özet (Çeviri)
Wars and forced immigration are circumstances causing disability, death and sickness of millions of people, increasing mental and socioeconomic problems, and interrupting delivery of basic health services. Under such circumstances, women of childbearing age and children are the first to face the highest risk as in all extraordinary conditions. The aim of the present study is to evaluate reproductive features and factors affecting fertility in women from the Ezidi community, who fled to our country due to civil war and who are living in a tent city. The study also aims to detect the requirement for vaccination by evaluating Hepatitis B and Hepatitis C antibody levels. This descriptive cross-sectional study was conducted between July 2015 and February 2016 in a tent city established in Diyarbakir municipality. There are 580 married women aged between 15 and 49 years living in the tent city. The study targeted reaching 50% (290 women) of this population and 248 women were included in the study. A survey was conducted using a 54-item questionnaire and face-to-face interview technique after a written informed consent which was translated into Kurdish was obtained from each participant, as the mother language of this population is Kurdish. After the completion of the interview, blood samples were obtained from each participant for seroprevalence study. Of the participants, 72.8% were illiterate. The mean marriage age was 17.8 ± 3.4 years, the mean age at first labor was 19.4 ± 3.3 years, the mean parity was 4.6 ± 3.2, the mean number of living children was 4.1 ± 2.8, and the mean number of children that the women wished to have was 4.7 ± 2.2. Of these women, 83.9% were aware of birth control methods and 50% of the women were currently using any type of birth control method. Of the women, 10.1% delivered a baby after they fled to Turkey (25 women) and of these laboring women, 72% received prenatal health care services, while 40% received (10 women) postnatal healthcare services.