Tedaviye yanıt veren iki uçlu bozukluk ile tedaviye yetersiz yanıt veren iki uçlu bozukluğu olan hastaların sosyodemografik özelliklerinin ve yaşam kalitesinin karşılaştırılması
The comparison of sociodemografic features and life quality of patients with bipolar disorder who respond to treatment and who give i̇nadequate response to treatment
  1. Tez No: 433497
  2. Yazar: PELİN AVCU ÇELİK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ABDULLAH ATLİ
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Psikiyatri, Psychiatry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dicle Üniversitesi
  10. Enstitü: Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Ruh Sağlığı ve Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 127
Özet
Amaç: Bu çalışmamızdaki amacımız poliklinikten veya yatarak takip edilen İki Uçlu Bozukluğu (İUB) olan hastalarda tedaviye yanıt veren ve yetersiz yanıt veren hastaları belirlemek, tedaviye yanıtı etkileyen faktörleri saptamak ve yaşam kalitelerini karşılaştırmaktır. Gereç ve Yöntem: Dicle Üniversitesi Tıp Fakültesi Eğitim ve Araştırma Hastanesi Psikiyatri Anabilim Dalına 2015 Ekim ile 2016 Ocak ayları arasında başvuran 18-65 yaşları arasında DSM- 5 ölçütlerine göre İki Uçlu Bozukluk (İUB) I veya II tanısı almış en az 2 yıldır tedavi gören 150 hasta, aydınlatılmış onamları alındıktan sonra çalışmaya dahil edildi. Hasta seçerken en az bir yıl idame tedavi alan hastalar, akut mani atağında olup en az 6 hafta tedavi alan ve akut depresif atakta olup en az 12 hafta tedavi alan hastalar değerlendirildi. Tedavi koşulu olarak da son aldığı ilaçlarının en az birinin duygudurum düzenleyicisi ve en az birinin antipsikotik ilaç olmasına dikkat edildi. Ayaktan ve yatarak takip edilen toplamda 150 İki Uçlu Bozukluk tanılı hasta kesitsel olarak değerlendirilerek çalışmaya alındı, ötimik ve atak döneminde olanlar gruplara ayrıldı. 150 hastanın 59'u (%39.4) tedaviye yanıt verirken, tedaviye yetersiz yanıt veren hasta sayısı 91(%60.6) olarak belirlendi. Toplamda dört grup oluşturuldu. Grup 1: Tedaviye yanıt veren ötimik dönemdeki hastalar, Grup 2: İdame tedaviye yetersiz yanıt veren hastalar, Grup 3: Akut manide olup tedaviye yetersiz yanıt veren hastalar ve Grup 4: Akut depresif atakta olup tedaviye yetersiz yanıt veren hastalar. Grup 1'deki hastaların sayısı 59 iken, Grup 2'deki hastaların sayısı 42, Grup 3'teki hastaların sayısı 32 ve Grup 4'teki hastaların sayısı 17 olarak hesaplanmıştır. Hastalara; Onam Formu, Sosyodemografik Veri Formu, Young Mani Değerlendirme Ölçeği, Hamilton Depresyon Değerlendirme Ölçeği, Hamilton Anksiyete Değerlendirme Ölçeği, Klinik Global İzlem Ölçeği(CGI), Sheehan Yetiyitimi Ölçeği, Dünya Sağlık Örgütü Yaşam Kalitesi Ölçeği Kısa Formu (Whoqol-27) uygulandı. Verilerin analizinde SPSS 18. 0 istatistik paket programı kullanıldı. Bulgular: Çalışmamızda hastaların sosyodemografik verileri incelendiğinde yaş, cinsiyet, medeni hal, eğitim, sosyoekonomik çalışma durumu, yaşadığı yer, suisid girişimi ve sigara kullanımı, tüm gruplarda birbirine yakın olduğu istatistiksel olarak anlamlı fark olmadığı saptandı (p>0.05).
Özet (Çeviri)
Purpose : Aim of this study is to determine medical treatment response, to detect the factors that affect medical treatment response and compare life quailities in the patients with bipolar disorder, whom followed hospitalized or outpatient. Materials and Methods: Between October 2015 and January 2016, 150 patients (age range 18-65) enrolled in Dicle University Psychiatry Department and whom diagnosed as Bipolar Disorder (BPD) 1 or 2 according to DSM-5 and treated at least 2 years, included into the study after consent taken. Patients with maintain treatment for at least 1 year, patients with treatment at least 6 months for acute mania attack and patients with treatment at least 12 weeks for acute depressive attack considered while determining patients. As the treatment condition, patient's last medications to be at least one of them is mood regulation drug and one of them is antipsychiotic drug. 150 patients followed up outpatient or hospitalized, evaluated sectionally and included into the study and grouped as euthymic patients and patients in period attack. 59 of the patients (%39.4) had good response to the treatment and 91 (%60.6) had insufficient response. Totally 4 groups constructed; Group 1: Euthymic patients with good treatment response, Group 2: Patients with insufficient response to maintain treatment, Group 3: Patients in acute mania period with insufficient response to treatment, Group 4: Patients in acute depressive period with insufficient response to treatment. Number of patients was 59, 42, 32, 17 in group 1, 2, 3 and 4, respectively. Consent Form, Sociodemographic Data Form, Young Mania Evaluation Scale, Hamilton Depression Evaluation Scale, Hamilton Anxiety Evaluation Scale, Clinical Global Following Scale, Sheehan Disability Scale, WHO Life Quality Scale Short From (Whoqol-27) applied to the patients. SPSS 18.0 statistical package program is used in data analysis. Findings: In our study, according to examination of sociodemographic datas; there was no significant differecence between groups about age,gender,marital status,education,socio-economic working status,living place,suicid attempt and smoking status; and results were similar( p>0.05).