Bülent Ecevit'in siyasal anlayış ve deneyiminde dinin yeri
The position of relegion in Bülent Ecevit's political appraoch and experience
  1. Tez No: 433600
  2. Yazar: MUSTAFA ÇOLAK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. YÜCEL DEMİRER
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyografi, Siyasal Bilimler, Biography, Political Science
  7. Yıl: 2015
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Siyaset Bilimi ve Kamu Yönetimi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 336
Özet
Bu çalışmada Bülent Ecevit'in hayatı ve fikirleri üzerinden, sol bir politikacının din ve gelenekle olan ilişkisi incelenmiştir. Gençlik yıllarından itibaren bütün yaşamı boyunca Ecevit'in ortaya koyduğu tutum ve davranışlarındaki inanç temelleri ve geleneksel değerlerle bağlantısı irdelenmiştir. Kendisinin fikri dönüşümlerinin, çevresel ve konjonktürel koşullardan etkilendiği akılda tutularak çalışma dönemsel bölümlere ayrılarak gerçekleştirilmiştir. Başta Ecevit'in yazı ve demeçleri olmak üzere birincil ve ikincil metinsel kaynaklardan yararlanılmıştır. İlk bölümlerde daha çok Ecevit'in bireysel yaşamı ve politik hayatı üzerinde durulmuştur. Ardından Ecevit'in anlam dünyasında din ve inancın neye karşılık geldiği analiz edilmiştir. Sonrasında din ve geleneğin toplumsal fonksiyonunun Ecevit'in politik açılımları çerçevesinde değerlendirilmesine odaklanılmıştır. Bu bağlamda demokratik sol düşünce ve İslam, karşılıklı etkileşim ve bağımlılık ilişkisi içinde değerlendirilmiştir. Dışsal faktörlerin ve konjonktürel şartların etkisi dikkate alınarak, Ecevit'in ve kendisinin öncülük ettiği demokratik sol hareketin din, laiklik ve inanç eşiğinin modernist batıcı ikiliğini aşarak din ve siyaset; sol ve din bağlamında istisnai bir yerde durduğu ortaya konmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, on Bülent Ecevit's life and ideas, a leftist politician's relation with religion and tradition is examined. As of his early years, for his life, the basics of belief which was revealed in Ecevit's attitude and behaviors and his connection with traditional values are examined. Considering that his intellectual transformations were affected from environmental and cyclical conditions, the study was completed by being divided into periodical sections. Primarily Ecevit's articles and statements, primary and secondary textual sources were utilized. In primary sections, Ecevit's personal life and political life were dwelled on. After, it was analyzed what the religion and belief were corresponding to in Ecevit's semantic world. Subsequently, evaluation of social function of religion and tradition were focused within the framework of Ecevit's political expansion. In this regard, democratic left opinion and Islam were evaluated within mutual interaction and dependency relation. Considering the impact of external factors and cyclical conditions, it was revealed that the religion, secularism and faith threshold of Ecevit and his democratic left movement has exceeded modernist western duality and occupied an exceptional place within the context of religion and politics along with left and religion.