Sinema ve tiyatroda müzikal
Musicals in theatre and cinema
- Tez No: 433649
- Danışmanlar: PROF. DR. SEMA GÖKTAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Sahne ve Görüntü Sanatları, Performing and Visual Arts
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kocaeli Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Sahne Sanatları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 108
Özet
Bu çalışmada, model oyun ve filmler üzerinden müzikal türünün sinema ve tiyatroda uygulanma biçimleri incelenmiştir. Amerikan Tiyatrosu/Sineması'nın karakteristik bir türü olan müzikal, büyük bir endüstriye işaret eder. Türk Tiyatrosu'nda, dönemsel olarak parlayan bir türdür, Türk Sineması'nda müzikal örnekleri ise oldukça azdır. Epik Tiyatro'nun etkisiyle Türk Tiyatrosu'nda başarılı epik müzikaller üretilmişse de sonrasında, uzun bir duraklama dönemine girilmiştir. 2000'li yıllarda tekrar dikkat çekici örnekler seyirciyle buluşmuştur. Son dönemde ise, uyarlamalar ve çeviri müzikal uygulamaları dikkat çekmekte, özel ve ödenekli kurumlar tarafından sahnelenmektedir. Yeni, yerli, özgün müzikal metinlerin üretilmemesi ilgi çekicidir. Üstelik, tiyatroda müzikal her zaman geniş seyirci kitlesine ulaşmıştır, buna rağmen yazarların türe ilgisi zayıftır. Sinema ve tiyatroda uygulama ve uyarlama özellikleri üzerine yapılan bu çalışmada, tiyatro ve sinemada müzik ve dramatik anlatımın ilişkisinin aktarılmasının ardından örnekler incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study musical as a genre is researched through its use in cinema and theater. A characteristic genre of american theatre/cinema, musicals make a vast industry. In turkish theatre it has been popular in an era, but has very limited examples in turkish cinema. With the effect of epic theatre there were some good examples of epic musicals in turkish theatre but it has been discontinued ever since. There have been some remarkable examples in the 2000s. In the last period some adaptations and translated works have been getting attention and have been staged by private and subsidized by the government institutions. It is of interest that new, local and authentic texts are not produced. In addition to that, musicals in theatre have been available to broad audiences. Nevertheless, there has been a lack of interest by the writers. In this study where specifications of applications and adaptations of musicals in theatre and cinema are worked on, samples are examined with the relation of the interpretation of music and dramatic storytelling.