Uluslararası Ceza Mahkemesi ve Sudan
International Criminal Court: Sudan case
  1. Tez No: 433752
  2. Yazar: GÜRHAN BAKLA
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. GÜROL BABA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Uluslararası İlişkiler, International Relations
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Uluslararası İlişkiler Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 133
Özet
Geçmişi 15. yy'a kadar giden daimi uluslararası ceza mahkemesi kurma düşüncesi uzun çabalar ve stresli müzakereler sonucunda ancak 17 Temmuz 1998 tarihinde Roma Statüsü'nün kabulüyle mümkün olabilmiştir. Roma Statüsü ile kurulan daimi uluslararası ceza mahkemesinin amacı giriş bölümünde belirtildiği üzere uluslararası toplumun bir bütün olarak yakından ilgilendiren en ciddi suçların cezasız kalmaması ve uluslararası işbirliğinin güçlendirilmesi suretiyle bu suçların etkin bir şekilde kovuşturulmasının güvence altına alınmasıdır. Bu idealler ile faaliyetine başlayan daimi uluslararası ceza mahkemesi 2005 yılında BMGK'nin havalesi ile Sudan-Darfur sorununa müdahil olmuştur. Ancak bu havale ile birlikte Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin limitleri sorgulanmaya başlanmış ve Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin görevdeki bir devlet başkanına çıkarttığı tutuklama kararı ile birlikte özellikle Afrika Kıtası ile ilişkilerinde gerilimler başlamıştır. Bu çalışma Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş aşamaları ile kovuşturma ve soruşturma usullerini inceleyerek somut örnek olarak Sudan-Darfur sorunu üzerinden kuruluş amacını gerçekleştirmeye ne kadar yakın olup olmadığını analiz etmeyi hedeflemiştir. Çalışmanın birinci bölümünde Uluslararası Ceza Mahkemesine giden süreç daha öncesinde kurulan Ad Hoc mahkemeler araştırma konusu yapılarak incelenmiştir. İkinci bölümde Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin kuruluş aşaması ve amaçları, yargılama kapsamında bulunan suçlar, soruşturmaya başlama usulü, Roma Statüsün'de yer alan ceza hukukunun genel ilkeleri incelenmiştir.Üçüncü bölümde Sudan-Darfur sorunu üzerinden Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin işleyişi ve bu işleyiş karşısında Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin nasıl algılandığı incelenmiştir.Sonuç bölümünde ise, Uluslararası Ceza Mahkemesi'nin mevcut durumu ve geleceği konusunda genel bir değerlendirme yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
The history of the efforts to establish an International Criminal Court could be traced back to the 15th century. It came into being on 17 July 1998 with Rome Statute. The major aim of the Court is to penalize serious crimes affecting international society as a whole for the sake of developing international cooperation. With such ideals the Court started to function and in 2005 with the auspices of United Nations Security Council intervened into Sudan-Darfur issue. With such intervention the functionality of the Court has been investigated, particularly in terms of its decision to detain a head of state. This decision created tensions in Court's relations with African regimes. This study aims to examine the formation of the International Criminal Court together with its prosecution and investigation procedures. It takes Sudan-Darfur issue as a case study in order to enquire how successfully the Court can fulfill its foundational principles. For this aim, the first chapter focuses on the historical background of International Criminal Court. It examines the historical attempts and Ad Hoc applications within this process. The second chapter elaborates the foundational stages and the objectives of the Court. It covers the type of crimes within its jurisdiction, the procedures of starting an investigation and the general principles of Rome Statute. The third chapter examines the application of the Court's procedures on Sudan-Darfur issue and the repercussions and reflections of these applications. The final chapter makes a general appraisal and elaboration of the Court's current status and its future prospects.