Ardahan ilinde organik hayvancılık
Organic livestock in ardahan province
- Tez No: 433753
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CENGİZ AKBULAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Coğrafya, Geography
- Yıl: 2016
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Çanakkale Onsekiz Mart Üniversitesi
- Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Coğrafya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 160
Özet
Dünyada hızla artan nüfusun gıda ihtiyacını karşılamak ve ekonomik kazanç elde etmek için bitkisel üretimde olduğu gibi hayvansal üretimde de yoğun girdiler kullanılmıştır. Konvansiyonel hayvancılık ürünlerinde kullanılan yoğun kimyasallar çevreye, insan ve hayvan sağlığına zarar vermeye başlamıştır. Bunun sonucunda özellikle eğitim seviyesinin ve ekonomik gelirin yüksek olduğu gelişmiş ülkeler başta olmak üzere tüm dünyada organik hayvancılık hızla yayılmıştır. Organik hayvancılık ve hayvansal üretim, ilaç, hormon, antibiyotik vb. kimyasal madde kullanılmadan elde edilen ürünleri kapsayan alternatif bir üretim metodudur. Türkiye organik hayvancılık açısından büyük bir potansiyele sahiptir. Özellikle sanayiden ve tarımsal aktivitelerden kaynaklanan kirlenmenin az, mera ve otlak kapasitesinin yüksek olduğu Doğu Anadolu Bölgesi organik hayvancılık için uygun alanlardan birini oluşturmaktadır. Bölge içerisinde yer alan Ardahan ili hem tarım arazilerinde ciddi kirlenmenin olmayışı hem de hayvancılığın mera ve otlak hayvancılığı şeklinde sürdürülmesinden dolayı organik hayvancılık açısından büyük bir avantaja sahiptir. Ayrıca ilde hayvanların beslenmesinde kullanılan kimyasal yem miktarı da düşük seviyelerdedir. Bu çalışmada SWOT Analizi aracılığıyla Ardahan ilinin organik hayvancılık potansiyeli incelenmiştir. Araştırma kapsamında, Ardahan ilinin güçlü ve zayıf yönleri ile gelecekte karşılaşabileceği fırsatlar ve tehditler belirlenerek, ilin organik hayvancılık potansiyelinin daha etkin bir şekilde değerlendirilmesine yönelik öneriler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
The rapidly growing population in the world to meet the food needs and to achieve economic gains, as in crop production as well as in animal production inputs is used extensively. Heavy chemical used in conventional farming products has begun to harm the environment and human health. As a result, especially the level education and high economic revenue the developed countries, organic farming spread rapidly all over the world. Organic livestock is a alternative production method containing animal products obtained that don't use pharmaceuticals, hormone, antibiotics and so on. Turkey has a great potential for organic livestock. There is little pollution from industrial and agricultural activities, which is rich in pasture and grazing capacity, especially where East Anatolian Region, is one of most suitable for organic farming. Ardahan in the province of located, which due to absence of serious pollution and pasture and grassland livestock farming in the form sustainable, and has a great advantage in terms of organic farming. In additon, chemical feed amount are used to feed animals, is at lowel lewels in the province. In this study, the potential of organic livestock provinces of Ardahan were axamined thorough SWOT Analysis. In the scope of research, Ardahan Province's strengts and weakness parts, its opportunities and threats which could faced in the future determined; recommendations were provided to ensure more efficient use of“Organic Livestock in Ardahan Province”in organic livestock.