Okul öncesi, ilkokul çağı çocuklarının ve üniversite öğrencilerinin video oyunu oynayıp oynamamalarının bağlam etkisi açısından incelenmesi
The investigation of the context effect on visual perception in preschool, primary school and university students
  1. Tez No: 433777
  2. Yazar: BAHTIM KÜTÜK
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ASLI ASLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Psikoloji, Psychology
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Psikoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 158
Özet
Bu çalışmanın amacı aksiyon video oyunu oynayan ve oynamayan çocuklar arasında bağlam duyarlılığı açısından bir fark olup olmadığını araştırmaktır. Araştırmalar algımızın bağlamla yüksek oranda ilişkili olduğunu göstermektedir. Örneğin Ebbinghaus İllüzyonunda (merkezdeki iki daire eşit olduğu halde bu dairelerin etrafı büyük ve küçük dairelerle çevrilerek bağlam oluşturulduğunda küçük dairelerle oluşturulan bağlamın içindeki dairenin olduğundan daha büyük algılanması) yüksek bağlam duyarlılığına sahip olan kişiler düşük bağlam duyarlılığına sahip kişilerle kıyaslandığında bu illüzyona daha fazla düşme eğilimindedirler. Yaşımız ilerledikçe bağlama daha fazla duyarlı oluruz ve bundan dolayı da illüzyon hatalarını daha fazla yaparız. Bunun yanında, aksiyon video oyunu oynama duyusal süreç, algı ve dikkat gibi özelliklerde değişime neden olmaktadır. Fakat aksiyon video oyununun bağlam duyarlılığına nasıl bir etki ettiği tam olarak bilinmemektedir. Bu yüzden, bu çalışmada Ebbinghaus İllüzyonu kullanılarak aksiyon video oyunu oynamanın bağlam duyarlılığına nasıl etki ettiği araştırılmıştır. Buna ek olarak, bağlam duyarlılığının yaş, eğitim basamağı ve resimsel derinlik algısı ile ilişkisi araştırılmıştır. Araştırmaya 127 kız ve 198 erkek olmak üzere toplam 325 katılımcı dahil edilmiştir. Katılımcılardan 162'si aksiyon video oyunu oynarken 161'i aksiyon video oyunu oynamamaktadır. Araştırmada, okul öncesi (oyun oynayan: 25, oyun oynamayan: 25), 1. sınıf (oyun oynayan: 29, oyun oynamayan: 26 ), 2. sınıf (oyun oynayan: 30, oyun oynamayan: 26), 3. Sınıf (oyun oynayan: 25,oyun oynamayan: 25), 4. sınıf (oyun oynayan: 28, oyun oynamayan: 29) ve üniversite öğrencileri (oyun oynayan: 27, oyun oynamayan: 30 ) olmak üzere 6 grup vardır. Bunun yanında uygulamada, kontrol, yanıltıcı 1, yanıltıcı 2 ve kolaylaştırıcı olmak üzere 4 görev durumu vardır. Ek olarak, derinlik algısını ölçmek için 6 tanesi horizontal, 5 tanesi de vertikal olmak üzere 11 resim kullanılmıştır. Verileri test etmek amacıyla, 4 (görevler: kontrol, yanıltıcı 1, yanıltıcı 2 ve kolaylaştırıcı) X 2 (oyun oynayan ve oynamayan) X 6 ( sınıflar: okul öncesi, 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf ve üniversite öğrencileri) Üç Yönlü Faktöriyel Tekrarlı Varyans Analizi (ANOVA) uygulanmıştır. Bulgular, yanıltıcı1 ve yanıltıcı 2 görev durumunda aksiyon video oyunu oynayan çocukların oynamayanlara kıyasla anlamlı bir şekilde daha düşük performans sergilediklerini göstermiştir. Bunun yanında merkez dairelerdeki yüzde farklarının etkisini (diğer merkez daireyle kıyaslandığında %2 daha büyük ya da küçük gibi) karşılaştırmak için verilere 5 (yüzdeler: %2, %6, %10, %14, %18) X 2 (oyun oynayan ve oynamayan) X 6 sınıflar: okul öncesi, 1. sınıf, 2. sınıf, 3. sınıf, 4. sınıf ve üniversite öğrencileri) Üç Yönlü Faktöriyel Tekrarlı Varyans Analizi (ANOVA) analizi yapılmıştır. Yüzdelik farklardaki sonuçlara bakıldığında, bütün yüzdelik farklarda aksiyon video oynayan katılımcıların oynamayanlardan anlamlı bir şekilde daha fazla illüzyona maruz kaldığı görülmüştür. Ek olarak, resim puanlarıyla illüzyon puanları arasındaki korelasyonlara bakılmıştır. Sonuçlar, büyük çocukların resimsel derinlik ipuçlarında yüksek puanlar elde ederken illüzyonlarda düşük puanlar elde ettiklerini göstermiştir.
Özet (Çeviri)
The aim of this study is to investigate whether there is any difference in context sensitivity between children who play video games and children who do not. Studies showed that our perception is highly dependent on the context of the perceptual events. For instance, in Ebbinghaus Illusion (although center circles are same sized, the one surrounded by small circles is perceived bigger than the one surrounded by big circles) people with high context sensitivity are more prone to the illusion compared to people with low context sensitivity. Previous studies showed that context sensitivity increases with age. That is when we get older we are more sensitive to the context; therefore, we are more prone to illusions. It has been also shown that playing action video games induces changes in sensory processing, perception and attention. However, the effect of playing action video games on context sensitivity is not well understood yet. Therefore, in this study we investigated the effect of playing action video games on context sensitivity by using Ebbinghaus illusion. Furthermore, we investigated its relation to age, education (computer literacy) and perception of the pictorial depth. The sample consisted of 127 girls and 198 boys participants and 164 of them play action video games, 161 do not. There are 6 groups of classes as preschool (gamer: 25 ,non gamer: 25), first grade (gamer: 29,non gamer: 26), second grade (gamer: 30,non gamer: 26), third grade (gamer: 25 ,non gamer: 25), fourth grade (gamer: 28,non gamer: 29), university students (gamer: 27,non gamer: 30). And there are 4 conditions as control, misleading 1, misleading 2, helpful. In addition there are 11 pictures to measure of depth perception as 6 horizontal and 5 vertical. To analyze the data variance analysis (ANOVA) (4 condition: control, misleading 1, misleading 2, helpful and X 2 action video game: player, not a player and X 6 class: preschool, first grade, second grade, third grade, fourth grade, university student) was carried out. Findings showed that in the misleading 1 and misleading 2 conditions children who play video games had significantly more illusion than children who do not play video games. In addition to this, we further analyzed the effect of the relative differences of the central circles (e.g.: 2% smaller or bigger relative to other central circle) on context sensitivity by using variance analysis (ANOVA) (5 percentage: 2%, 6%, 10%, 14%, 18% and X 2 action video game: player, not a player and X 5 class: preschool, first grade, second grade, third grade, fourth grade, university students). We found that children who play video games had significantly more illusions than children who do not play video games in all central circle size conditions. Correlation analysis was carried out between depth performances and illusion performances. The results showed that older children were more correctly able to judge pictorial depth and distance in picture and yet they made more mistakes on illusions.