Yerel yiyeceklerin gastronomi turizmindeki yeri ve önemi: Anamur örneği
The importance of local foods in gastronomy tourism: Anamur
  1. Tez No: 433789
  2. Yazar: ÜRFE KART GÖLGELİ
  3. Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UYSAL YENİPINAR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Turizm, Tourism
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Mersin Üniversitesi
  10. Enstitü: Sosyal Bilimler Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Turizm İşletmeciliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 215
Özet
Turizmde artan rekabet ülkeler, bölgeler, beldeleri pazardaki konumlarını güçlendirmek için turistik ürünlerindeki farklılıkları keşfetmeye yöneltmiştir. Bölgeler ve beldeler başkalarınca kolay taklit edilemeyecek öz değerlerindeki turistik ürünler ile turizmde farklılık yaratabileceklerini fark etmişlerdir. Turistlerin sağlıklı, doğal ve farklı lezzetteki yiyeceklere ilgileri her geçen gün artmaktadır. İklime ve coğrafi özelliklere uygun geleneksel üretim-saklama-koruma-baharatlarla tat verme, pişirme ve sunum teknikleri ile hazırlanan yerel yiyecekler kültürel bir farklılık yaratmaktadırlar. Coğrafi konumu ve ulaşım zorluğu nedeniyle Anamur'un doğal yaşamı ve geleneksel üretim ve tüketim alışkanlıkları korunmuştur. Anamur mutfağı, Kıbrıs'a yakın oluşu ve geçmişten günümüze var olan bağları gibi nedenlerle ülke genelinde tanınmayan çok sayıda Anamur ve Kıbrıs'a özgü sebze-meyve-yenilebilir ot çeşidi Türkmen yaşam tarzına özgü et ve süt ürünlerinden oluşmaktadır. Çalışmanın amacı; Anamur'a özgü yenilebilir doğal bitkiler ile Türkmen geleneğini içerisinde şekillenmiş zengin yiyecek kültürünün temel özelliklerini ortaya koymak ve beldede gastronomi turizminin gelişmesine katkı sunmaktır. Çalışmanın evreni Anamur ve çevre köyleri, örneklem grubu Anamur ve köylerindeki düğün ve şölen yemeklerinde görev alan 105 yemek ustasıdır. Örneklem grubunun belirlenmesinde“kartopu ve zincir örnekleme”yaklaşımı tercih edilmiştir. Bu amaçla çalışma nitel araştırma yöntemlerinden kartopu örneklemesi ve yüz yüze görüşme tekniği ile gerçekleştirilmiştir. Görüşmelerden elde edilen verilerden hareketle Anamur'da yetiştirilen doğal ürünlerle hazırlanan yemekler, tatlılar, mezeler ve çerezler, içecekler, hamur işleri gibi yerel yiyecekler tespit edilmiştir. Araştırmanın başta Turizm Bakanlığı'nın eylem planlarının uygulanmasına, Anamur turizm işletmecileri ve üreticilerine, akademisyenlere, halkbilimcilere ve alan yazına katkı sunacağı düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
Tourism is an activity includes both entertainment and also cultural activities such as nutrition and sense of well-being. Technics compatible with climate and geographical features of traditional food production-storage-preservation-flavoring, cooking, presentation and local foods together create cultural differences. Understanding the negative effects of consuming fast-food type foods icreased the interest of people and tourists to the natural, healthy, local foods and gastronomic tourism. Anamur is located in the South of Turkey and lies along Toros mountains. Its mountainous geographical position and transportation difficulties helped it at preserving local food culture. Anamur food culture consists of a rich synthesis of Türkmen life style origin meat and milk products and large number of endemic fruits and vegetables which names and tasts are still unknown for many even in Turkey. The study aims to find out the food culture of Anamur and investigate the basic features reflecting Türkmen traditional foods and make them contribute to the development of gastronomy tourism in the reigon. The sample group consists of 103 persons who cook in weddings and ceremonies in Anamur villages. To collect data from the field interviews were conducted to such sample group. The finding are specified as deserts, appetizers and snacks, drinks, soups,pastry were determined. It is believed that the result of the study will contribute to implementation of action plan of the Ministry of Tourism, Anamur tourism and academic studies as well.