Evaluation of heuristic algorithms for traffic signal optimization along a corridor
Bir koridor boyunca trafik sinyal optimizasyonu için sezgisel algoritmaların değerlendirilmesi
- Tez No: 433948
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ILGIN GÖKAŞAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Trafik, Traffic
- Yıl: 2016
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Trafik işaretleri yol ağının en önemli parçalarından biridir. Trafik işaretleri kentsel alanlarda, tıkanıklık azaltılmasında ve topluma daha iyi hizmet verilmesinde önemli bir rol oynamaktadır. Bu tezin amacı, çeşitli kavşaklardan oluşan bir koridor için, Akıllı Sürücü Modeli araba-takip teorisine dayanan bir mikroskobik trafik benzetimi kullanılarak sezgisel algoritmalar ile en iyi trafik sinyal zamanlama planını belirlemektir. Bu çalışmada kullanılan başarım ölçütü duran araç süresidir. Koridor için tüm mevcut trafik sinyal zamanlama planları değerlendirildi. En iyi trafik sinyal zamanlama planını kullanmanın koridorda bulunan trafik sıkışıklığını verimli bir şekilde azaltabildiği gösterilmiştir. Sezgisel algoritmaların (Benzetilmis Tavlama (Simulated Annealing), Tepe Tırmanan (Hill Climbing) ve Genetik (Genetic)) başarım ölçütlerinin değerlendirilmesine göre Genetik Algoritma tüm senaryolar için en iyi zamanlama planını tüm kavşaklar için sağladı. Bu çalışmada, Tepe Tırmanma Algoritmasının çalışma hızı Genetik Algoritmasından 28 kat daha fazla olduğu, fakat genel en iyiye ulaşmakta başarısız olduğu belirlenmiştir. Genetik Algoritmanın arama süreci, Benzetilmiş Tavlama ve Tepe Tırmanan Algoritmalarına göre daha uzundur, ancak Genetik Algoritmanın belirtilen zaman surecinde genel uygun değeri bulma performansı en iyidir.
Özet (Çeviri)
Traffic signals are one of the most important parts of road networks. They play a significant role in decreasing congestion and providing better service for the society in urban areas. The aim of this thesis is to determine the best traffic signal timing plan using heuristic algorithms for a corridor consisting of several intersections with a microscopic traffic simulator based on a car following theory, namely Intelligent Driver Model. The measure of effectiveness used in this study is the duration of stopped vehicles. All available signal timing plans for the corridor are evaluated and the results illustrate that determining the best traffic timing plan can effectively reduce the congestion in corridors. Based on the evaluation of the performances of heuristic algorithms (Simulated Annealing, Hill Climbing, Genetic Algorithm), Genetic Algorithm provides the global optima for all scenarios for this specific corridor. In this study, it is also determined that Hill Climbing Algorithm works 28 times faster than Genetic Algorithm, but it fails to reach global optima in the predetermined time duration. Genetic Algorithm's search process takes much more time than the Hill Climbing and Simulated Annealing; however, its performance for determining global optima in the given number of generations makes it the best option in this study.