Experimental study on mitigation of earthquake hazards using rubber-soil mixture
Atık lastik-kum karışımı kullanılarak deprem etkisinin azaltılmasının deneysel çalışma ile incelenmesi
  1. Tez No: 433949
  2. Yazar: BARIŞ GÖZTEPE
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. AYŞE EDİNÇLİLER BAYKAL, PROF. DR. İBRAHİM GÖKHAN BAYKAL
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 172
Özet
Yapıların sismik performansının arttırılması amacı ile sismik izolasyon sistemleri geliştirilmektedir. Yakın zamanda, Geoteknik Sismik İzolasyon (GSI) sistemleri yapıların sismik performanslarının arttırılması için alternatif bir yöntem olarak sunulmaktadır. Söz konusu sistemde, geoteknik yöntemler ve malzemeler kullanılarak zeminden yapıya aktarılan deprem etkileri azaltılmaktadır. Düşük birim ağırlığı, düşük kitle yoğunluğu, yüksek drenaj ve yüksek titreşim sönümleme kapasitesi sayesinde sağladığı teknik avantajları ile atık lastik-kum karışımları, geoteknik sismik izolasyon malzemesi olarak önerilmiştir. Tezin amacı, geoteknik sismik izolasyon malzemesi olarak önerilen atık lastik-kum karışımının, az ve orta yükseklikteki yapıların sismik performansının arttırılmasındaki verimliliğinin, sarsma masası deneyleri ile belirlenmesidir. Çalışmada; atık lastik tipi, lastik katkı oranı ve izolasyon katmanı kalınlığının, izolasyon malzemesinin verimliliği üzerindeki etkilerinin belirlenebilmesi için 1/10 ölçekli 3 katlı ve 5 katlı iki farklı yapı modeli tasarlanarak imal edilmiştir. Sarsma masası testleri, belirlenen sismik yer hareketleri kullanılarak gerçekleştirilmiştir. Önerilen sismik izolasyon yönteminin yapı modellerinin sismik performansı üzerindeki etkileri, izolasyon uygulanmamış modellerle yapılan deneyler ile mukayese edilmiştir. Gerçekleştirilen karşılaştırmalı çalışmada, alternatif bir sismik izolasyon yöntemi olarak önerilen atık lastik-kum karışımının deprem etkisinin azaltılmasında göz ardı edilemeyecek kadar olumlu etkileri olduğunu göstermiştir. Yapıların temelinin atık lastik kum karışımı ile çevrelenmesi, yapıya aktarılan deprem enerjisinin azaltılması için verimli bir çözümdür. Söz konusu izolasyon sistemi sayesinde, yapının deprem karşında göstermiş olduğu tepki azalacak ve potansiyel yapı hasarları minimuma inecektir.
Özet (Çeviri)
Seismic isolation systems have been developed in order to improve seismic performance of structures. Geotechnical seismic isolation systems as an alternative method for improving seismic performance of structures have been proposed, recently. In geotechnical seismic isolation system, earthquake effects transferred from ground to structure are decreased using geotechnical techniques and materials. One of materials proposed as geotechnical seismic isolator is Rubber-Soil Mixtures (RSM) because of material properties advantages such as low unit weight, low bulk density, high drainage capacity and high vibration absorption capacity. The objective of this thesis is to determine the effectiveness of the proposed RSM method on the seismic performance of low-to-medium rise buildings by shake table experiments. 1/10 scaled 3 and 5 story building models were designed and constructed in order to determine the effects of RSM as a geotechnical seismic isolation material. The shake table experiments were performed with different tire waste rubber types, different rubber contents for RSM and different RSM thickness under selected seismic motions. The seismic performance of the proposed seismic isolation method was compared with the non-isolated models. This comparative study shows that rubber soil mixtures have considerable positive effects on mitigation of earthquake hazards. Surrounding the foundation of buildings by rubber soil mixture is an effective solution to dissipate earthquake energy, thus reducing the response of a structure and minimizing potential damage under earthquake excitation.