Enhancing local absorption patterns within gold nano-structures on a dielectric surface under an afm probe and with evanescent-wave illumination
Genliği azalan dalga aydınlatması ile atomik kuvvet mikroskopu altındaki dielektrik yüzeylerin üzerindeki altın nano yapılar içindeki lokal soğurma alışkanlıklarının arttırılması
- Tez No: 434007
 - Danışmanlar: DOÇ. DR. HAKAN ERTÜRK, PROF. DR. MUSTAFA PINAR MENGÜÇ
 - Tez Türü: Yüksek Lisans
 - Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
 - Yıl: 2016
 - Dil: İngilizce
 - Üniversite: Boğaziçi Üniversitesi
 - Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
 - Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
 - Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışma, atomik kuvvet mikropskopunun nano taneciğe çok yakın olarak konumlandırılan dielektrik ucu kullanılarak bir yüzey üzerine yerleştirilmiş altın nano taneciklerin üzerindeki lokalize edilmiş soğurmanın arttırılması için yöntembilimi sunmaktadır. Yüzeyde genliği azalan dalgalı altın nano parçacık ve atomik kuvvet mikroskopunun ucu ve yakın alan kenetlenmesine maruz kalmış uç ve nano parçacık plazmonik çınlamaya sebep olur. Sonuç olarak da nano parçacıklar, soğurma verimini arttırır. Bu kavram, nano parçacıkların bir yüzeyde seçilimli ve bölgesel ısıtılmasında kullanıbilir. Uygulamalı olarak ise, nanometre boyutlarındaki hassas üretimler için lokal ısıtımın gerekli olduğu durumlarda kullanılabilir. Optimal tip konumlarının ve bunlara karşılık gelen arttırıcı limitlerin tespit edilmesi adına farklı tip pozisyonları dikkate alınmalıdır. Bu çalışmada, farklı kabuk boyutlarındaki altın kabuklu ve dielektrik kabuklu çekirdek-kabuk nano-parçacıklarının kullanımının etkileri araştırıldı. Çekirdek-kabuk nano-parçacıklarının dielektrik çekirdek ile kullanımı, çekirdekteki soğurma verimini daha fazla tekdüze dağılımla artırdığı gözlendi. Kesikli çift-kutup yakınsaması ile birleştirilen yüzey etkileşimlerinin (DDA-SI) vektör haline getirilmesi, hesapsal verimi artırmak adına çalışma boyunca yapıldı.
Özet (Çeviri)
This study considers enhancing localized absorption by a gold nanoparticle (NP) placed over a substrate where an atomic force microscope (AFM) tip is in close proximity of the particle. The gold NP and AFM tip are interacting with a surface evanescent wave, resulting the near-field coupling between the tip and NP and consequently enhances the absorption. This concept can be used for selective heating of NPs placed over a surface and is applicable when localized heating is desired for precise manufacturing at nanometer scales. Different tip positions are considered to identify the optimal tip location and the corresponding enhancement limits. The effects of these interactions on the absorption profiles of dielectric core-shell NPs are also studied. It is observed that using core-shell nanoparticles with a dielectric core leads to further enhancement of the absorption efficiency and a more uniform distribution of absorption over the shell. Discrete dipole approximation coupled with surface interactions (DDA-SI) employed through the study, it is vectorized to improve its computational efficiency.