Yeni bir kaos tabanlı rasgele sayı üreteci kullanan banka şifrematik cihazı tasarımı ve uygulaması
The design and application of bank authenticator device with a novel chaos based random number generator
  1. Tez No: 434038
  2. Yazar: SERKAN AKKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. İHSAN PEHLİVAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Electrical and Electronics Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Elektrik-Elektronik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Elektrik Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 93
Özet
Bu tez çalışmasında, uluslararası en üst standart olan istatiksel NIST-800-22 rasgelelik testlerinden başarı ile geçirilen kaos tabanlı yeni bir Rasgele Sayı Üreteci(RSÜ) yardımı ile şifre üretme algoritması geliştirmek, donanım tabanlı şifrematik uygulaması yapmak ve örnek bir bankacılık sistemi arayüz programı üzerinde test etmek amaçlanmıştır. Rasgele sayı üretici tarafından oluşturulan bitler vasıtasıyla yeni bir şifre üretme algoritması geliştirilmiştir. Bu algoritma için gerekli olan dönüşüm tablosu hazırlanmıştır. Daha sonra bu algoritma ile öncelikle bilgisayar ortamında şifreler üretilmiştir. Ardından aynı şifrelerin elektronik devre ortamında gerçeklenmesi için, gerekli bitlerin bilgisayar ortamında kodlanması amaçlanmıştır. Sonrasında C dilinde mikrodenetleyicinin yazılımsal olarak programlanması yapılmıştır. Daha sonra bu programın mikrodenteleyici belleğine yüklenerek; LCD panel üzerinde şifrelerin görüntülenmesi amaçlanmıştır. Son olarak şifrematik cihazınca üretilen şifrelerin test edilmesi maksadıyla, örnek bir bankacılık sistemi kullanıcı arayüz programı tasarımı gerçekleştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis study aims to develop a password generation algorithm with the help of a new chaos based Random Number Generator (RNG) that has successfully passed statistical NIST-800-22 randomness tests which are the internationally highest standard as well as to conduct a hardware based Authenticator application and to test it on a sample banking system interface program. A new password generation algorithm was developed via the bits generated by random number generator. Conversion table required for this algorithm was prepared. Following this, primarily passwords were generated on computer through this algorithm. Then, necessary bits were aimed to be coded on computer so as to realize the same passwords on electronic environment. Next, software programming of the microcontroller was carried out in C language. As the following step, this program was uploaded to the memory of the microcontroller and thus visualization of passwords on the LCD panel was purposed. Finally, in order to test passwords generated by authenticator device, a sample internet banking user interface program was designed.