Askorbik asit miktar ve doz tekdüzeliği için metot geliştirilmesi ve validasyonu
Method development and validation for ascorbic acid quantity and dosage uniformity
  1. Tez No: 434037
  2. Yazar: CEM ÇALIŞKAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. MEHMET NEBİOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Sakarya Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Organik Kimya Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada, askorbik asit, diosmin, hesperidin aktif etken maddelerini içeren farmasotik formülasyonda askorbik asitin miktarının tayin edilmesi için hızlı ve basit bir sıvı kromatografi yöntemi belirlenmiştir. Fosfat Tamponu (pH 3,3) ve Asetonitrilden (95:5) (v/v) oluşan mobil faz ile birlikte Inertsil ODS-3V (250×4,6 mm, 5µm) kolon kullanılarak izokratik bir elüsyonla 4 dakika içerisinde 1,0 ml/dk akış hızı, 25ºC' lik numune sıcaklığı ve 50 µl enjeksiyon hacmi ile 210 nm dalga boyunda askorbik asit tayin edilmiştir. Yöntem 4,4-31,1 µg/ml konstrasyon aralığında lineer bir profil göstermiştir. Standart çözeltisinin 6 enjeksiyonundan elde edilen pik alanları arasındaki RSD değeri %0,02' dir. Ortalama geri kazanım değeri ise %99,30'dur. Çabuk bozunabilen askorbik asitin, bu yöntemle kısa sürede ve güvenilir sonuç vererek, farklı farmasotik formülasyonlar için de endüstriyel olarak kullanılabileceği belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, a fast and simple liquid chromatography method is set for the determination of the amount of ascorbic acid in the pharmaceutical formulation comprising active ingredients ascorbic acid, hesperidin, and diosmin. Ascorbic acid was determined at 210 nm wavelength under isocratic elution conditions of 4 minutes with 1.0 mL/min flow rate, at 25ºC sample temperature and 50 µl injection volume with a mobile phase containing phosphate buffer (pH 3.3) and acetonitrile (95:5) (v/v) using a column Inertsil ODS-3V (250x4.6 mm, 5μm). The method indicated a linear profile in the range of 4.4-31.1 µg/ml concentration. RSD value between the peak areas obtained from six injections of the standard solution is 0.02%. Average recovery value was found to be 99.30%. This method gives reliable results for determining the amount of fastly biodegradable ascorbic acid can be also used in industry for various pharmaceutical formulations containing ascorbic acid.