İstanbul için toplam güneş ışıması–sıcaklık ilişkisinin araştırılması
Investigation of total solar irradiance-temperature relation for Istanbul
  1. Tez No: 434094
  2. Yazar: ÖZKAN DOĞAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA TÜRKER ÖZKAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Astronomi ve Uzay Bilimleri, Astronomy and Space Sciences
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Astronomi ve Uzay Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 82
Özet
Bu çalışmada Toplam Güneş Işıması'nın (TGI), İstanbul sıcaklık verileri ile 1913-2008 yılları arasını kapsayan dokuz Güneş çevrimi için olası ilişkisi araştırılmıştır. Bir Güneş aktivite indeksi olan TGI'nın tarihsel olarak nasıl ele alındığı anlatılarak, hakkında ayrıntılı bilgi verilmiştir. İklim değişimine kanıt olarak sunulan küresel sıcaklık artışının yerel olarak nasıl seyrettiğine bakılmıştır. Lokal bölge İstanbul ili seçilmiştir ve ilin en eski sıcaklık kayıtları olarak Boğaziçi Üniversitesi Kandilli Rasathanesi ve Deprem Araştırma Enstitüsü Meteoroloji Laboratuvarı'nın verileri kullanılmıştır. Sıcaklık verileri Aralık-1913'den itibaren 15. Güneş çevriminin başlangıcına uygun olarak alınmıştır. Takip eden dokuz Güneş çevrimi için ayrı ayrı TGI- sıcaklık ve sıcaklık anomalisi korelasyonlarına bakılmıştır. Tüm bulgular grafikler halinde gösterilmiştir. İstanbul sıcaklık verileri ile TGI arasında 15, 16, 17, 19, 21 ve 23. çevrimlerde anlamlı korelasyonlar görülmüştür. Ancak sıcaklık anomalisi ile yapılan analizde bazı çevrimlerde anlamlı korelasyon görülmekle beraber çoğunlukla TGI ile sıcaklık anomalisi arasında anlamlı bir ilişki tespit edilememiştir. Her çevrim için histeresis yapısı aranmış ancak beklenen şekil ortaya çıkmamıştır. Wavelet analizi kullanılarak sıcaklık ve TGI'deki periyodlar ortaya çıkarılmıştır. Her iki veride ortak olan periyodlar ~2 yıl, ~5.5 yıl, ~11 yıl ve ~22 yıldır.
Özet (Çeviri)
In this thesis, it is investigated the possible connection between Total Solar Irradiance (TSI) and İstanbul temperature records in 1913-2008 for nine solar cycles. As a solar activity index TSI, concerning its historical understandings, was explained in detail. It was looked for how does local temperature changes from the point of global temperature increasing which is an evidence of climate change. It was chosen city of Istanbul as a local place and used the longest temperature records from Boğaziçi University Kandilli Observatory and Earthquake Research Institute Meteorology Laboratory. The temperature records were chosen in December 1913 in accordance with the beginning of the 15th solar cycle. After 15th solar cycle, following nine solar cycles it was investigated the correlations between TSI and temperature, temperature anomaly. All the results were presented as graphics. Significant correlations were come out between İstanbul temperature records and TSI for 15, 16, 17, 19, 21 and 23rd solar cycle. However it could not be found any relation with the temperature anomaly. A hysteresis pattern were seek for each cycle but expected pattern did not emerged. Finally, it was found out the periods in temperature and TSI using morlet wavelet analysis. The common periods in each data are ~2, ~5.5, ~11 and ~22 years.