İnsan kaynakları eğitiminde online 'mini MBA program' tasarımı
Online 'mini MBA program' design for human resource training
  1. Tez No: 434093
  2. Yazar: ABDULLAH GÖKHAN SATMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SELİM YAZICI
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Eğitim ve Öğretim, Education and Training
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Enformatik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 89
Özet
Bu tezin amacı, kuruluşların insan kaynakları bölümlerinin sıklıkla kullandıkları e-öğrenme yaklaşımı kapsamında bir online MBA programın ortaya konulmasıdır. Kuruluşlar çalışanlarının eğitimlerini değişik biçimlerde gerçekleştirmektedirler. Bu eğitimler geleneksel yollarla sınıf ortamında yapılabildiği gibi, e-öğrenme olanaklarını kullanarak online olarak da yapılabilmektedir. Burada en önemli kriter eğitimin zaman ve parasal anlamda oluşturacağı maliyetlerdir. Eğitim konuları da çeşitlilik göstermektedir. Mesleki eğitimlerin yanı sıra, davranışsal eğitimlerin de sıklıkla yapıldığı gözlenmektedir. Özellikle yönetsel düzeye hazırlık için gerçekleştirilen eğitimlerde, MBA programları tarzında eğitimlerin de gerçekleştirilmesi söz konusu olmaktadır. Kuruluşların bu eğitimleri gerçekleştirmek için Kurumsal Akademileri oluşturması da söz konusudur. Bu çalışmada amacımız, kuruluşların yönetici eğitim programları kapsamında ihtiyaç duyabilecekleri eğitimleri içeren bir e-öğrenme platformu oluşturarak, eğitim etkinliğinin artırılmasını sağlamaktır. Çalışmada öncelikle, günümüzde kuruluşların insan kaynakları departmanlarının eğitim ve geliştirme ihtiyaçları ortaya konacak, daha sonra da yönetsel kademe için gerçekleştirilecek bir mini MBA programının e-öğrenme platformu tasarımı yapılacaktır. Bu kapsamda öncelikle eğitim ihtiyaç analizi sonuçlarına göre e-öğrenme platformu tasarlanacak ve bir LMS ile desteklenecektir.
Özet (Çeviri)
The purpose of this thesis is to produce an online MBA program which will be used on departments of human resources in various organizations. In this context, It is very important to view organizations and human resources. Organizations realize that training of employees can be achieved through different ways. In general, training can be done in the classroom in the traditional way, or it can also be done online using E-learning opportunities. Here is the most important criterion is the cost of time and money. There are some assorted cases in education, as it is observed that vocational and behavioural trainings also exist. For that reason, organizations may want to create their own academies also. This study is aimed at developing an E-learning software that provides access to some contents of organizations and also to help increase education for their employees. First of all, this study will define what departments today's human resources require. Through this study, we will be designing an Online Mini-MBA Program. In this context, an LMS will be produced according to the analysis results.