Yeraltı su seviyesi yüksek olan zeminlerde iksa sistemleri analizi
Analysis of the shoring systems for the soils with high level of underground water
  1. Tez No: 434149
  2. Yazar: GHULAM YAHYA RAHMANI
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MUSTAFA LAMAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İnşaat Mühendisliği, Civil Engineering
  7. Yıl: 2016
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Çukurova Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İnşaat Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 122
Özet
Bu çalışmada Adana, Mersin ve Yalova illerinde bulunan ve yapımı tamamlanmış üç örnek proje ele alınmıştır. Analizler sonlu elemanlar yöntemine dayanan PLAXIS 2D v8.6 paket programı yardımıyla yapılmıştır. Adana ilinde bulunan projede yeraltı su seviyesi sabit tutularak iksa destek elemanı olarak kullanılan ankrajların serbest boy uzunluğu, ankraj sayısı, ankraj montaj açısı ve iksa sistemi yanında bulunan yapıdan gelen sürşarj yükü üzerinde çalışılmıştır. Analizlerden elde edilen yatay deplasmanların sonuçları karşılaştırılmıştır. İkinci örnek olarak Yalova'da bulunan bir kazı sahası iksa sistemi yanında bulunan şevli arazi farklı şev açılarıyla analiz edilmiştir. Analizlerin sonucu değerlendirilmiş ve en güvenli ve elverişli şev açısı irdelenmiştir. Aynı örnekte yeraltı su seviyesi ve sürşarj yükünün değişmesi durumunda analizler yapılmıştır. Gerekli kıyaslamalar yapılmış ve önerilerde bulunulmuştur. Mersin'de bulunan üçüncü örnek projesinde farklı yeraltı su seviyesi ve farklı iksa destek elemanları ile yatay deplasmanların irdelenmesi için analizler yapılmıştır. Sonuçlar kıyaslanıp farklı durumlar için tartışmalar yapılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study three completed projects which are located in Adana, Yalova and Mersin cities respectively have been considered. The analysis have been done in PLAXIS 2D program which works with concept of finite elements method. In the project located in Adana city the level of underground water is stabled in one level during all analysis process and parameters such as number of ground anchors row, ground anchor`s angle of installation, ground anchors length and distributed surcharge loads are changed in each analysis. A comparation between the results of each analysis has been discused. The project located in Yalova city has been taken as second example project. In this project the excavation has been done with slope. Different slope angles have been tested and the optimum slope angle has been recommended. In the same example the ground water level and surcharge load has been changed respetively and the analysis has been repeated separately for each condition. Comparation of the results and recommendations have been done. The example project in Mersin city has also been analyzed under different conditions such as ground water level and different supporting elements. The result of analysis for each part has been discused and important recommendations have been done.